Księgowość

e-PITy 2023 – jak uniknąć błędów przy rozliczaniu podatków?

Każdego roku podatnicy muszą wypełnić swój obowiązek i złożyć deklarację PIT, która zawiera informacje o dochodach uzyskanych w roku poprzednim. Złożenie deklaracji rocznej jest obowiązkowe niezależnie od tego, czy ktoś zarobił 1000, 10 000 czy też 100 000 złotych. Wiele osób ma z tym jednak problem, a dodatkowo nie wie, jak sprawdzić, czy pracodawca wysłał PIT do US. W związku z tym przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak sprawdzic czy PIT jest rozliczony, a także, w jaki sposób można samodzielnie wypełnić formularz podatkowy z uwzględnieniem wszystkich przysługujących ulg.

1. Ograniczone zaufanie wobec pracodawcy
2. Jak sprawdzić, czy PIT został rozliczony?
3. Czy warto korzystać z ePIT?
4. Zalety programu do wypełniania deklaracji podatkowych

Dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł również zweryfikować, czy twojPIT (roczne zeznanie podatkowe automatycznie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową) został prawidłowo wypełniony. Nawet jeżeli wydaje ci się, że jest jeszcze dużo czasu na wysłanie PIT, to lepiej zawczasu wszystko posprawdzać i zebrać niezbędne dokumenty. Pozwoli to uniknąć później sytuacji, w której trzeba się śpieszyć z rozliczeniem podatków, aby uniknąć wysokich kar. Warto również pamiętać, że jeżeli ktoś szybciej rozliczy PIT, to szybciej otrzyma ewentualny zwrot podatku.

Ograniczone zaufanie wobec pracodawcy

Coraz więcej osób zaczyna sprawdzać, czy ich pracodawcy na pewno wywiązują się ze swoich obowiązków. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy pracodawca wysłał PIT do US, skorzystaj z naszych porad. Warto zacząć od przypomnienia, że druki od pracodawcy za 2022 r. muszą zostać dostarczone do końca stycznia 2023 r. W tym przypadku dostępna jest wyłącznie forma elektroniczna. Pracodawcy muszą mieć świadomość tego, że jeżeli dostarczą do urzędu skarbowego dokumenty w formie papierowej, to nie zostaną one przyjęte. Termin, w jakim pracownik musi otrzymać dokumenty od pracodawcy to koniec lutego 2023 r. Jeżeli jednak ktoś ma wątpliwości, czy pracodawca przekazał wspomniane dokumenty, powinien na początek spróbować skontaktować się z nim w tej sprawie i poprosić o wyjaśnienia. Jeżeli to nie wystarczy, pozostaje kontakt z pracownikami urzędu skarbowego.

Jak sprawdzić, czy PIT został rozliczony?

Zastanawiasz się, na jakiej stronie sprawdzic PIT? Jeżeli wysłałeś formularz drogą elektroniczną, to można to zweryfikować w e-Urzędzie Skarbowym. Na stronie dostępne są również informacje na temat zwrotu nadpłaconego podatku, o ile w danym przypadku miał on miejsce. Są trzy metody logowania się do e-Urzędu w celu sprawdzenia e PIT profil zaufany, dane podatkowe z poprzedniego roku oraz aplikacja mObywatel.

Czy warto korzystać z ePIT?

Niektórzy wychodzą z założenia, że ePIT logowanie nie jest do niczego potrzebne, bo rozliczenie i tak zostanie automatycznie przesłane do urzędu skarbowego. Trzeba jednak pamiętać, że przy korzystaniu z automatycznie wygenerowanych dokumentów zawsze istnieje ryzyko, że nie zawierają one wszystkich informacji. Dodatkowo takie deklaracje mogą nie uwzględniać ulg, które przysługują podatnikowi, przez co będzie on musiał zapłacić większy podatek. To oczywiście tylko kilka przykładowych argumentów przemawiających za tym, aby poświęcić chwilę na e podatnik logowanie i samodzielne zweryfikowanie informacji. Obecnie jest to o tyle proste, że można skorzystać z intuicyjnego programu do wypełniania deklaracji podatkowych. Narzędzie pozwala wykorzystać dane z ePIT, a jednocześnie weryfikuje poprawność wszystkich informacji i przypomina użytkownikowi o ulgach, z których może skorzystać. Korzystanie z programu nie wymaga wiedzy na temat prowadzenia księgowości, dzięki czemu może on być używany przez wszystkich podatników. Program korzysta ze stale aktualizowanej bazy obejmującej formularze PIT MF, PIT 28, PIT 11, PIT 36 i wiele innych dokumentów. 

Zalety programu do wypełniania deklaracji podatkowych

Istotną zaletą aplikacji jest również to, że program e PITy udostępniany jest całkowicie za darmo. W zależności od własnych preferencji związanych z tym, gdzie rozliczyc PIT, można wybrać jedną z dwóch opcji. Pierwsza z nich wymaga zainstalowania programu na dysku komputera, co jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Użytkownik będzie miał program zawsze pod ręką, dzięki czemu będzie mógł wypełnić deklaracje podatkowe nawet wtedy, gdy w danym momencie nie będzie miał dostępu do sieci. Instalowanie programu nie jest jednak niezbędne, aby można było rozliczyć podatki. Wystarczy wybrać opcję PIT rozlicz online, która pozwala skorzystać z programu bezpośrednio z okna przeglądarki internetowej. Jeżeli natomiast zastanawiasz się, skad wziąć PIT 37 z zeszlego roku, zawsze można zgłosić się do fiskusa z prośbą o ponowne wydanie zeznania. Wystarczy jednak korzystać ze wspomnianego programu w wersji instalowanej na dysku, aby wszystkie tego typu informacje można było mieć zawsze pod ręką.

Więcej informacji na temat programu do deklaracji podatkowych znajdziesz na oficjalnej stronie narzędzia, skąd można je od razu pobrać lub wypróbować w wersji przeglądarkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *