Karta kredytowa to bardzo użyteczny produkt finansowy, który przydaje się szczególnie wtedy, gdy zabraknie nam gotówki w portfelu. Jednak nie tylko.
Jak pokazują aktualne badania, dużo osób używa karty kredytowej w momencie, kiedy nie chce nadwyrężać własnego portfela. Karta kredytowa może doskonale się sprawdzić, gdy potrzebujemy np. zakupić nowy telefon, ale nie chcemy do tego celu używać własnej gotówki. Wcale nie dlatego że jej nie mamy, ale dlatego, że nie chcemy przeznaczać tak dużej kwoty na zakup w formie jednorazowej, ponieważ wolelibyśmy rozbić spłatę na raty.
Karta Kredytowa, czyli wygodne zakupy na raty
Bez wątpienia karta kredytowa jest wygodnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli dokonujemy za jej pośrednictwem zakupów. Możemy płacić nią zarówno w stacjonarnych sklepach i placówkach, jak również w sklepach internetowych czy na platformach aukcyjnych. Płacąc kartą kredytową w tradycyjnym sklepie, płacimy nią tak samo, jakbyśmy używali karty debetowej, a więc wkładając ją do terminala lub korzystając z płatności zbliżeniowych. Płacąc za zakupy w internecie podajemy numer karty, oraz umieszczony na rewersie karty numer CVV.
Dokonując w ten sposób płatności, korzystamy z pieniędzy, które dodatkowo udostępnił nam bank w ramach limitu na karcie kredytowej. Jego wysokość najczęściej uzależniona jest od zdolności kredytowej jej właściciela. Nie musimy więc używać własnej gotówki, jeśli planujemy np. większy zakup, a więc np. zakup telewizora, nowych mebli czy wyposażenia łazienki. Spłatę zadłużenia na karcie możemy uregulować w dolnej dla nas chwili. Możemy całość spłacić już np. po miesiącu, dzięki czemu bank nie naliczy nam dodatkowych odsetek (tak działa okres bez odsetkowy). A możemy też, równie dobrze rozłożyć sobie spłatę na kilka czy nawet kilkanaście miesięcy. Co też ciekawe, nie musimy spłacać równych rat miesięcznych a możemy regulować spłatę w takiej wysokości, jaka będzie dla nas w danym miesiącu najbardziej wygodna.
O czym należy pamiętać będąc posiadaczem karty kredytowej?
Jest kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać, jeżeli zdecydowaliśmy się już na posiadanie bankowej karty kredytowej:
- Większość kart kredytowych wiążę się z opłatą miesięczną za kartę. Warto jednak pamiętać o tym, że możemy takiej opłaty uniknąć, jeśli aktywnie będziemy korzystali z karty co miesiąc, dokonując transakcji za określoną kwotę.
- Przeznaczeniem karty kredytowej nie są wypłaty z bankomatu. Owszem możesz taką transakcję zrealizować w dowolnym bankomacie, ale niekiedy może nas ona drogo kosztować, szczególnie jeśli bank pobiera wysokie prowizje i odsetki od wypłat gotówkowych.
- Karta kredytowa posiada okres bez odsetkowy, który w zależności od banku wynosi od 54 do 58 dni. Jeśli w okresie bez odsetkowym spłacić całe zadłużenia na karcie, bank nie naliczy Tobie dodatkowych odsetek od wykonanych transakcji. Okres bez odsetkowy dotyczy wyłącznie płatności bezgotówkowych, a więc nie obejmuje np. wypłat z bankomatu.
- Pilnuj dokładnie danych karty kredytowej, w szczególności numeru karty oraz numeru CVV. Osoba, która będzie posiadała takie dane, może bez większych przeszkód użyć ich do realizacji płatności za nie wielki zakupy. W przypadku większych transakcji stosowane są dodatkowe zabezpieczenia np. autoryzacja sms.
- Pamiętaj o miesięcznej spłacie minimalnej wyznaczonej przez bank, jeśli posiadasz aktywne zadłużenie na karcie. Możesz je spłacać w dowolnym czasie i w dowolnej kwocie, ale pamiętając przy tym o uregulowaniu przynajmniej kwoty minimalnej.
- Niektóre karty kredytowe umożliwiają branie udziału w specjalnym programach bonusowych. Dzięki nim zbieramy punkty za każdy zakup kartą kredytową. Te punkty możemy później wymienić na ciekawe nagrody.
Oj, kiedyś zdarzyło mi się wypłacić pieniądze kartą kredytową właśnie na wakacjach. No cóż, po wakacjach czekała na mnie mało miła niespodzianka do spłacania ;(