Karty Kredytowe Kredyty bankowe

Wypłata gotówki kartą kredytową – czy to się opłaca?

Wypłata gotówki z karty kredytowej

Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, do czego służy karta kredytowa. Choć zdarzają się przypadki, że bywa ona mylona z tradycyjną kartą debetową. Należy więc sprecyzować, że karta debetowa to karta dołączona do konta bankowego, z której wydajemy własne środki pieniężne. Karta kredytowa natomiast umożliwia nam korzystanie z dodatkowych środków udostępnionych nam przez bank.

Za pomocą tradycyjnej karty debetowej możemy zarówno korzystać z transakcji bezgotówkowych jak również wypłat gotówki z bankomatu. A jak ta sytuacja wygląda w przypadku karty kredytowej? Czy możemy za jej pośrednictwem wyłącznie dokonywać płatności kartą, czy możemy jej również użyć do wypłacenia pieniędzy z bankomatu?

Karta Kredytowa – czy wypłacać gotówkę z bankomatu?

Głównym przeznaczeniem kart kredytowych jest wykonywanie transakcji bezgotówkowych. Możemy więc za jej pośrednictwem płacić za zakupy w internecie, podając numer karty oraz umieszczony na rewersie 3-cyfrowy kod CVV. Możemy również nią płacić za zakupy dokonane w stacjonarnych placówkach sklepów czy supermarketów, wykorzystując płatności zbliżeniowe czy wkładając kartę do terminala. Co jednak jednak jeśli spróbujemy włożyć taką kartę do bankomatu? Czy wypłacimy w ten sposób pieniądze?

Za pomocą karty kredytowej, podobnie jak w przypadku karty debetowej, będziemy mogli wypłacić pieniądze z bankomatu. Z tą jednak różnicą, że w przypadku wypłaty gotówki kartą kredytową, narazimy się na dodatkowe koszty. Musimy bowiem pamiętać, że korzystamy w tej sytuacji, nie z naszych pieniędzy, a z pieniędzy należących do banku. A w przypadku wypłat gotówkowych banki naliczają dodatkowe odsetki. Korzystając z płatności kartą kredytową, mamy do dyspozycji okres bez odsetkowy, który najczęściej wynosi 56 czy 58 dni. Natomiast w przypadku jeśli wypłacimy pieniądze gotówkowo, ten okres bez odsetkowy nie będzie obowiązywał. Co więcej, odsetki będą się naliczały już od momentu wypłaty gotówki z bankomatu. Ponadto, możemy jeszcze zapłacić prowizję za wypłatę gotówki za pomocą karty kredytowej.

Dlaczego to się nie opłaca?

W większości wypadków, nie zaleca się do wypłacania gotówki używania kart kredytowych. Głównie dlatego że niemal każdy bank w momencie dokonywania takiej wypłaty pobiera procentową prowizję od kwoty wypłaty. W niektórych sytuacjach może to być nawet 7 czy 8%, a więc jak nie trudno policzyć jeśli zdecydujemy się na wypłacenie 1000 zł, bank może pobrać nawet 80 zł prowizji od takiej transakcji. To jednak nie wszystko, ponieważ od momentu wypłaty będą również naliczane odsetki, i to aż do momentu spłaty zadłużenia. Dzieje się tak dlatego, że wypłaty gotówkowe nie są objęte okresem bez odsetkowym.

Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej bez odsetek?

Istnieją tylko nieliczne przypadki, w ramach których odsetki od takich wypłat kartą kredytową nie są pobierane. Są to jednak nieliczne oferty, w ramach których jasno jest powiedziane, że bank nie pobiera opłaty za wypłatę gotówki z bankomatu. Jedną z takich ofert posiada AXI Card oferując kartę kredytową Mastercard. W jej przypadku możemy wykonywać zarówno płatności zbliżeniowe, transakcje bezgotówkowe, wypłacając gotówkę z bankomatu, nie narażając się przy tym na wysokie koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *