Oszczędzanie na emeryturę

Trzynasta emerytura – ile wynosi i kiedy będzie wypłacana?

Emeryci

Trzynasta emerytura rozgościła się u nas na dobre i z pewnością zostanie wypłacona w 2023 roku, ponieważ w budżecie państwa są już zarezerwowane środki na ten cel. Warto przyjrzeć się, w jaki sposób otrzymać 13 emeryturę oraz kto może się o nią ubiegać w kolejnym roku.

Komu przysługuje 13 emerytura?

Trzynasta emerytura to ustawowe świadczenie dla emerytów i rencistów, które jest wypłacane raz w roku bez względu na wysokość miesięcznych świadczeń. Lista osób uprawnionych przedstawia się następująco:

 • emeryci, którzy otrzymują świadczenie emerytalne w tym pomostowe, okresowe kapitałowe lub częściowe,
 • renciści, który otrzymują świadczenia z powodu niezdolności do pracy, w tym inwalidów wojennych i wojskowych oraz wypadkowych,
 • osoby korzystające z renty szkoleniowej,
 • osoby korzystające z renty socjalnej,
 • osoby korzystające z renty rodzinnej,
 • osoby korzystające z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (tzw. Emerytura Mama 4+),
 • osoby korzystające ze świadczeń dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych,
 • osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
 • osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne,
 • emeryci i renciści służb mundurowych.

Lista osób uprawnionych do pobierania świadczenia jest dość szeroka i obejmuje znaczną część społeczeństwa, które pobiera świadczenia. Jedyną grupą, która nie otrzyma świadczenia, są prokuratorzy i sędziowie w stanie spoczynku, ponieważ formalnie nie posiadają statusu emeryta lub rencisty.

Kiedy wypłacana jest trzynasta emerytura?

13 emerytura 2023 zostanie wypłacona w kwietniu – w dniu, kiedy standardowo odbierasz świadczenie. Jeśli jesteś w grupie osób pobierających świadczenia przedemerytalne, to w tym przypadku trzynasta emerytura zostanie wypłacona w maju, również w terminie otrzymania standardowego świadczenia. Dlatego, jeśli jesteś w grupie uprawnionych osób, to ważne będzie dokładne sprawdzenie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, kwalifikuje Cię do wypłaty świadczenia. Jeśli twoja sytuacja jest na tyle skomplikowana, że nie wiesz, kiedy otrzymasz świadczenie, to warto zadzwonić na infolinię i zapytać konsultanta.

Ile wynosi 13 emerytura?

Raz w roku, rząd przeprowadza waloryzację rent i emerytur, aby dopasować ich wysokość do realnych kosztów życia obywateli. O tym ile wyniesie 13 emerytura, zazwyczaj dowiadujemy się na początku nowego roku kalendarzowego, kiedy ogłaszana jest wysokość najniższego świadczenia emerytalnego. Właśnie ta wysokość emerytury zostanie wypłacona wszystkim uprawnionym w odpowiednich terminach. 13 emerytura została zapoczątkowana w 2019 roku i od tego czasu jej wartość netto wynosi:

 • 2019 – 880 zł netto
 • 2020 – 981 zł netto
 • 2021 – 1022,30 zł netto
 • 2022 – 1217,98 zł netto

W 2023 roku możemy spodziewać się, że najniższa wartość emerytury będzie wynosiła 1445,48 zł netto i takiej też kwoty możemy spodziewać się jako wypłaty trzynastej emerytury.

Jak złożyć wniosek o trzynastą emeryturę?

Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ sam urząd zweryfikuje status emeryta lub rencisty i automatycznie przekaże środki do wypłaty 13 emerytury. Brak formalności jest ukłon w stronę osób pobierających świadczenia, aby nie musiały spędzać zbyt wiele czasu nad dokumentami czy w kolejkach. Dzięki temu proces wypłaty świadczenia 13 emerytury jest bardzo prosty i wygodny dla każdej ze stron.

Czy na świadczeniu przedemerytalnym przysługuje 13 emerytura?

Osoby pobierające świadczenia przedemerytalne zostały włączone do grupy osób uprawnionych, którym przysługuje 13 emerytura. Jedyną różnicą jest czas wypłaty świadczenia, ponieważ jest to maj danego roku. Dlatego, jeśli nie otrzymałeś świadczenia w kwietniu, to nie musisz się martwić, ponieważ pojawi się na twoim koncie już w kolejnym miesiącu. Natomiast, wysokość świadczenia nie zmienia się i możesz spodziewać się tej samej kwoty na swoim koncie, co osoby pobierające emeryturę lub rentę.

Trzynasta emerytura a śmierć emeryta

Trzynasta emerytura nie zostanie wypłacona po śmierci emeryta lub rencisty. Tutaj przepisy mówią o tym jasno, że nikt poza uprawnionym nie może otrzymywać świadczeń. Po śmierci osoby uprawnionej kończy się możliwość otrzymywania świadczenia podstawowego oraz świadczeń dodatkowych. Należy pamiętać, że świadczenia przekazywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie są dziedziczone zgodnie z prawem dziedziczenia i zostają przejęte przez Urząd. Nie istnieje żadna możliwość wnioskowania o przekazanie świadczeń emerytalnych.

Trzynasta emerytura a renta rodzinna

Osoby, które zostały uprawnione do otrzymywania renty rodzinnej, również otrzymują trzynastą emeryturę, jeśli świadczenie jest ważne do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego wypłatę 13 emerytury. Natomiast jeśli więcej osób ma prawo do renty rodzinnej, wtedy zakład ubezpieczeń społecznych dzieli proporcjonalnie całą kwotę i każda z osób otrzymuje swoją część. Osoby pobierające rentę rodzinną muszą samodzielnie wyliczyć sobie wysokość 13 emerytury zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ważne jest to, aby sprawdzić jakie świadczenia w ramach renty rodzinnej otrzymują wybrane osoby oraz jakie jej części otrzymują i na tej podstawie można wyliczyć kwotę 13 emerytury.

Trzynastka – czy przysługuje na zasiłku rehabilitacyjnym?

Jeśli zasiłek rehabilitacyjny jest ważny do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego, to przysługuje Ci prawo do pobrania 13 emerytury. W rym przypadku również nie trzeba składać żadnych dokumentów, aby otrzymać to świadczenie dodatkowe, a 13 emerytura zostanie wypłacona wraz z kwietniowym zasiłkiem rehabilitacyjnym.

Podsumowując

Trzynasta emerytura od 2019 roku jest nieprzerwanie wypłacana polskim emerytom i rencistom i pojawi się również w 2023 roku. Budżet Państwa został zaktualizowany, a środki na ten cel zostały zarezerwowane. Wszystkie osoby, które znajdują się w grupie uprawnionych, będą mogły otrzymać 13 emeryturę w wysokości 1445,48 zł netto w kwietniu, a osoby pobierające świadczenia emerytalne w maju. Nie trzeba składać żadnych dokumentów, ponieważ ZUS wypłaci nam odpowiednią kwotę zgodnie z posiadanym statusem. Osoby posiadające różnego rodzaju zasiłki takie jak renta rodzinna czy zasiłek rehabilitacyjny również mogą liczyć na wsparcie ze strony ZUS. Jeśli nie wiesz na jakie wsparcie ze strony Zakłądu Ubezpieczeń Społecznych możesz liczyć, to zawsze możesz skontaktować się z konsultantem na infolii lub możesz udać się do najbliższego odziału Urzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *