Kredyty mieszkaniowe

Straciłem pracę a mam kredyt hipoteczny – co teraz?

Utrata pracy to zawsze duży stres, tym bardziej w sytuacji, gdy mamy do spłaty kredyt hipoteczny. Co możesz zrobić w sytuacji, gdy straciłeś pracę, a tym samym utraciłeś płynność finansową, mając kredyt hipoteczny?

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny – to duże obciążenie dla budżetu domowego. Utrata płynności finansowej wiąże się w takim przypadku z dużym stresem. Zamiast unikać kontaktu z bankiem i zaprzestać spłaty rat, należy jak najszybciej znaleźć wyjście z sytuacji i wspólnie z kredytodawcą ustalić plan działania. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/utrata-pracy-a-kredyt/.

Kredyt a utrata pracy – jak zapobiec problemom finansowym?

Utrata pracy zawsze powoduje rewolucje w życiu prywatnym, tym bardziej w sytuacji, gdy mamy obciążenie w postaci kredytu gotówkowego czy też hipotecznego. Wtedy mamy przed oczami czarne scenariusze, łącznie z zajęciem mieszkania przez komornika. Jest to jednak ostateczność, która może się wydarzyć wtedy, gdy nie skontaktujemy się z bankiem i przestaniemy spłacać raty. Należy jednak działać jak najszybciej, aby wyjść z tej sytuacji jak najmniejszym kosztem. Podstawą jest szukanie rozwiązań, które pozwolą wybrnąć z trudnej sytuacji finansowej. Przede wszystkim istotne jest jak najszybsze znalezienie nowego zatrudnienia. Jeśli nie możesz znaleźć stałej pracy w swoim zawodzie, chwytaj się prac dorywczych, jest to bowiem lepsze, niż czekanie na idealną pracę i popadanie w spiralę długów.

Możliwość utraty pracy warto rozważyć już na etapie starania się o kredyt hipoteczny. Jest to bowiem sytuacja, która może spotkać każdego. Dlatego warto zastanowić się, co zrobimy, jeśli czarny scenariusz się spełni. Zanim więc otrzymasz decyzję kredytową, zapoznaj się z opcjami, które mogą uchronić Cię przed negatywnymi skutkami utraty pracy.

Warto też realnie ocenić swoją zdolność kredytową i przejrzeć oferty kredytów, aby wybrać najkorzystniejszą. Istotna jest nie tylko stopa oprocentowania kredytu, ale przede wszystkim całkowita kwota kredytu, którą uwzględnia rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Jest to istotne zarówno w przypadku decyzji kredytowej dotyczącej kredytu hipotecznego, jak i podczas starania o kredyt gotówkowy online.

Utrata pracy a kredyt hipoteczny – co zrobić w takiej sytuacji?

Utrata pracy to problem nie tylko kredytobiorcy, ale też banku, któremu zależy, aby wszystkie należności były regulowane na czas. Próba odzyskania pieniędzy od dłużnika, który przestał spłacać kredyt, trwa długo i generuje dodatkowe koszty. Dlatego bank stara się zabezpieczyć przed taką sytuacją. Służy temu przede wszystkim ubezpieczenie kredytu od utraty pracy. Jest to rozwiązanie, na które decyduje się niewielu kredytobiorców, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jest ono nieobowiązkowe. Jednak warto pomyśleć o takim ubezpieczeniu, ponieważ w sytuacji, gdy otrzymasz wypowiedzenie, to ubezpieczyciel przejmie obowiązek spłaty rat na ustalonych wcześniej warunkach.

Innym rozwiązaniem są wakacje kredytowe, które oznaczają zawieszenie spłaty rat lub części kapitałowej na ustalony czas. Możliwe też jest wydłużenie okresu kredytowania, które sprawdza się u osób chcących zmniejszyć wysokość rat.

Zanim zaciągniesz długoterminowy kredyt, musisz rozważyć wszelkie możliwe scenariusze, również te, które uwzględniają utratę zatrudnienia. Przed podpisaniem umowy kredytu warto odłożyć pieniądze nie tylko na wkład własny, ale też na poduszkę finansową, która zagwarantuje pieniądze na bieżące potrzeby i spłatę kilku kolejnych rat, kiedy nieoczekiwanie stracimy źródło dochodu. Poduszka finansowa powinna wynosić co najmniej 6 razy tyle, ile wynoszą miesięczne koszty utrzymania. Jeśli więc wydajesz miesięcznie 4000 zł, postaraj się odłożyć minimum 24000 zł, które zagwarantują Ci utrzymanie przez pół roku. Jeszcze lepiej byłoby zgromadzić środki, które pozwolą na roczne utrzymanie, wtedy jest duża szansa że uda Ci się znaleźć nową pracę i uniknąć kłopotów finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *