Gromadzenie środków finansowych, z których możemy w przyszłości korzystać, gdy będziemy już na emeryturze można podzielić na dwa, podstawowe rodzaje. Po pierwsze można mówić o bezpiecznym gromadzeniu środków finansowych a po drugie o aktywnym zbieraniu funduszy. Aktywne gromadzenie funduszy mających na służyć na emeryturze bywa również nazywane inwestowaniem na emeryturę.
Przy takiej formie gromadzenia środków finansowych mamy do czynienia z połączeniem oszczędzania i inwestowania. Pieniądze muszą uzyskiwać określone stopy zwroty, które pozwalają na znacznie szybsze zwiększenie wielkości posiadanych środków finansowych. Samo gromadzenie środków finansowych, czyli odkładanie ich na kontach bankowych najczęściej nie przynosi żadnych odsetek. Jak twierdzą specjaliści od rynków finansowych jest to mimo wszystko marnowanie pieniędzy, zwłaszcza na takich rachunkach bankowych, gdzie nie ma oprocentowania a co za tym idzie realnie środki finansowe tracą w dłuższym okresie czasu swoją wartość ze względu na działanie inflacji.
Budżet domowy a okładanie na emeryturę
Środki finansowe gromadzone na rachunkach ROR są nieoprocentowane lub bardzo nisko oprocentowane. Nawet zakup za posiadane środki finansowe obligacji jest w stanie przynieść dużo wyższe stopy zwrotu a obligacje są uznawane za jedne z bardziej bezpiecznych form inwestowania pieniędzy. Wiele osób ma również trudności z rozpoczęciem inwestowania pieniędzy a bardziej zgromadzenia kapitału, który następnie można inwestować. Bardzo ważne jest, by odpowiednio kontrolować wydatki budżetowe. Jeśli zarabiamy pieniądze w postaci nawet mediany zarobków w Polsce mamy możliwość oszczędzania pieniędzy a następnie ich inwestowania. Przeciętna osoba powinna bez większych problemów móc odłożyć miesięcznie między pięć a dziesięć procent uzyskiwanych dochodów, jeśli tylko będzie kontrolowała swoje wydatki domowe. Nawet regularnie odkładane pieniądze mogą w dłuższym okresie czasu przynieść spory kapitał a warto brać pod uwagę, że na emeryturę będziemy odkładali pieniądze nawet czterdzieści lat.
Jak inwestować pieniądze?
Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy dysponujemy większym kapitałem, który możemy od razu zainwestować czy też będziemy odkładali pieniądze regularnie, które następnie będziemy mogli inwestować. W pierwszym przypadku od razu można zdecydować się na zakup papierów wartościowych, zainwestowanie w fundusze emerytalne czy inwestycyjne. Zanim rozpoczniemy inwestycje warto również odpowiedzieć sobie na pytanie na ile chcemy ryzykować nasze pieniądze. Nie ma w pełni bezpiecznych inwestycji i warto to zawsze brać pod uwagę, ale wszystkie rodzaje inwestycji można podzielić z punktu widzenia ryzyka inwestycyjnego na bardziej oraz mniej bezpieczne. Za jedne z najbardziej bezpiecznych form inwestowania pieniędzy uważa się obligacje rządów oraz bony skarbowe. Za najmniej bezpieczne można uznać inwestycje na rynkach walutowych, które są bardzo zmienne a jednocześnie pozwalają przynieść największe zyski w krótkim czasie.
Inwestowanie ze specjalistami
Oprócz odpowiedzi na pytanie na jak ryzykowne formy inwestowania postawimy, musimy również ustalić ile posiadamy czasu, który możemy poświęcić na inwestowanie. Granie na giełdzie nawet przy realizowaniu średnio lub długoterminowych inwestycji wymaga poświęcenia własnego czasu na kontrolowanie poszczególnych inwestycji, zmian na rynku, tak by móc reagować na negatywne zmiany, które na rynkach poszczególnych krajów mogą się pojawić. Jeszcze więcej czasu musimy posiadać, gdy chcemy inwestować na rynkach walutowych. Gdy nie dysponujemy osobiście odpowiednią ilością czasu, by kontrolować sytuację gospodarczą, zmiany w spółkach akcyjnych, informacje płynące z rynków finansowych dobrym rozwiązaniem jest postawienie na fundusze inwestycyjne. W ich przypadku inwestowaniem pieniędzy w zamian za prowizję zajmują się specjaliści. Przy funduszach inwestycyjnych znacznie łatwiej jest dokonać dywersyfikacji portfela inwestycyjnego wybierając fundusze o różnej agresywności w zakresie realizowanej strategii inwestowania.