Parabanki Pożyczki online Szybkie Pożyczki

Pożyczka ratalna – alternatywa dla kredytu gotówkowego?

Potrzebując gotówki na różne wydatki, często swoje kroki kierujemy do banku. Tam jednak czekają skomplikowane formalności, biurokracja, kolejki i przedłużające się decyzje kredytowe. Nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka alternatywy na rynku pozabankowym. Z tego powodu pożyczka ratalna staje się coraz popularniejsza. Czy może być konkurencją dla kredytu gotówkowego?

W grudniu 2018 roku w bazie Biura Informacji Kredytowej znalazło się 15 377 tys. klientów posiadających czynne zobowiązanie w sektorze bankowym lub pożyczkowym. W 2017 roku w tym samym miesiącu było ich o 70 tys. mniej. W 2018 roku najbardziej wzrosła liczba pożyczkobiorców korzystających z usług pozabankowych – o 19,1% (92 tys. osób). Natomiast w sektorze bankowym, odnotowano wzrost o 35 tys. osób, czyli o 0,23%.

Na koniec roku firmy pożyczkowe miały 577,7 tys. klientów. To na ogół ludzie młodzi, którzy nie ukończyli 25 lat – odsetek pożyczkobiorców w tym wieku wyniósł 23,3%. Dodatkowo dość dużą grupę klientów branży pozabankowej stanowią osoby mające więcej niż 45 lat (38,7%). W 2018 roku firmy pożyczkowe udzieliły 2,7 mln zobowiązań na łączną kwotę 7,4 mld zł. Te wyniki to wcale nie przypadek.

– Dość długo Polacy byli przyzwyczajeni do tego, żeby zaciągać kredyty w bankach, gdy potrzebują gotówki na samochód, remont, wakacyjny wyjazd czy sprzęt elektroniczny. Często okazywało się jednak, że trzeba było zmierzyć się ze skomplikowanymi procedurami bankowymi i sprostać wysokim wymaganiom bankom. Nic dziwnego, że w ostatnich latach trend w pożyczaniu pieniędzy uległ zmianie – zauważa ekspert marki Aasa Polska.

– Szczególnie młodzi Polacy nie chcą już często stać w kolejkach w placówkach bankowych i tracić czasu, wolą pożyczyć pieniądze przez Internet. Dość szybko zauważyły to firmy pożyczkowe i rozszerzyły swoją ofertę o pożyczki na raty, które stały się konkurencją dla bankowych kredytów gotówkowych – podkreśla przedstawiciel Aasa.

Pożyczka na raty online – szybkie i proste rozwiązanie

Pozabankowa pożyczka ratalna online to produkt będący najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących uniknąć skomplikowanych formalności w bankach. Te ostatnie mają tak restrykcyjne wymogi, że nie każdy konsument może im sprostać. Do tego zaciągnięcie kredytu gotówkowego w banku najczęściej wiąże się z koniecznością przygotowania wielu dokumentów, szczególnie gdy nie jest się klientem danego banku.

To jednak nie wszystko. Poświęcenie czasu, stanie w długich kolejkach w placówkach bankowych, wypełnianie skomplikowanych formularzy może okazać się i tak daremne. Banki wnikliwie sprawdzają każdego kredytobiorcę, analizują jego zdolność kredytową i weryfikują historię kredytową w BIK. Nawet najmniejsza niezgodność w dokumentach czy też zadłużenie może spowodować, że wniosek o kredyt zostanie odrzucony.

Aby uniknąć wszystkich wcześniej opisanych niedogodności, konsument może skorzysta
z pozabankowej pożyczki ratalnej, która w swojej formie jest podobna do zobowiązania udzielanego przez banki. Jednak dzięki temu, że oferują ją online firmy pożyczkowe, jest dużo łatwiejsza i szybsza w uzyskaniu niż kredyt gotówkowy w banku.

Dlaczego tak się dzieje? Instytucje pozabankowe działają na innych zasadach niż banki, pożyczają własne pieniądze i nie muszą przestrzegać rygorystycznych zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego i Ustawy Prawo bankowe. Aby pożyczyć pieniądze w firmie pożyczkowej, klientowi wystarczy najczęściej tylko dowód osobisty, telefon komórkowy oraz konto bankowe. To duże ułatwienie w porównaniu do tego, czego żądają banki.

Pożyczka ratalna a minimum formalności

Pożyczka na raty online to szybkie i wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób zapracowanych, które potrzebują finansowania, a nie mają czasu na załatwianie skomplikowanych procedur w banku. Dzięki temu, że pożyczka na raty jest udzielana przez Internet, wszystkie formalności załatwia się online. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy komputer, laptop, tablet lub smartfon z dostępem do Internetu.

Jak wygląda procedura zaciągania pożyczki ratalnej? Wystarczy wejść na stronę www wybranej firmy pożyczkowej. Tam decydujemy o wysokości pożyczki (w przypadku pożyczki na raty można wziąć od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych) oraz o długości okresu spłaty (od kilku miesięcy do kilku lat). Następnie musimy wypełnić krótki formularz, w którym podajemy swoje dane osobowe, numer telefonu, konta bankowego oraz wysokość i źródło dochodu. Potem wystarczy już tylko przesłać wniosek o pożyczkę online.

Pożyczka na raty jest dostępna przez Internet, zatem nie ma bezpośredniego spotkania twarzą w twarz pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Ten ostatni musi się więc upewnić, że nikt nie podszywa się pod danego konsumenta. Dlatego właśnie firmy pożyczkowe wymagają wykonania przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę. To zajmuje tak naprawdę krótką chwilę.

Na decyzję pożyczkową czeka się najczęściej kilkanaście minut. Odpowiedź jest przesyłana do klienta w wiadomości SMS lub e-mail. W ten sposób w jeden dzień można pożyczyć wysoką kwotę, nie ruszając się nawet z domu i unikając skomplikowanych bankowych procedur.

Pożyczka na raty przez Internet staje się coraz większą konkurencją dla kredytu gotówkowego. Jest podobna do bankowego produktu, ale zdecydowanie łatwiej dostępna. To przekonuje coraz więcej osób. Nic dziwnego, że wybierają one wygodne pożyczenie pieniędzy zamiast skomplikowanych procedur i kolejek w bankach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *