Odrzucenie płatności, gdy płacimy kartą debetową lub kredytową, jest momentem z pewnością nieprzyjemnym. Dla wielu osób jest to równoznaczne z brakiem pieniędzy na koncie, choć wcale często powód ten nie jest przyczyną odrzucenia transakcji. Ogólnie istnieje kilka możliwości, dla których często nie możemy zapłacić kartą za zakupy lub usługę. W dalszej części tekstu prezentujemy powody, dla których nasza transakcja może nie zostać zaakceptowana i podpowiadamy co robić w takim momencie.
Brak pieniędzy na koncie
Pierwszym i zarazem najczęstszym powodem, dla którego nasza transakcja kartą płatniczą może nie zostać zaakceptowana, jest rzeczywisty brak pieniędzy na koncie bankowym. Wbrew pozorom często zdarza się, że wydając pieniądze kartą, nie monitorujemy stanu naszego konta i wydaje się nam, iż znajdują się na nim jeszcze środki potrzebne do pokrycia transakcji. Gdy ich jednak zabranie płatność po prostu nie zostanie zrealizowana. Pierwszym krokiem, jaki zatem powinniśmy poczynić, jest sprawdzenie stanu naszego konta bankowego. Możemy zrobić to np. w aplikacji mobilnej, w bankowości elektronicznej lub osobiście w banku. Warto w takiej sytuacji sprawdzić też historię ostatnich płatności. Pewną opcją, która zdarza się rzadko, jest kradzież pieniędzy z konta. Przestępcy mogą wypłacić z niego kilkoma transakcjami małe sumy, które mogliśmy przegapić. Przy kradzieży wszystkich pieniędzy z pewnością zorientowaliśmy się wcześniej, a transakcje kradzieży na małe sumy to jeden z ostatnich przestępczych trendów.
Limit na karcie lub koncie
Drugim często spotykanym powodem, dla którego nie mogliśmy dokonać transakcji, jest limit na koncie lub karcie. Każda karta płatnicza oraz każde, konto bankowe posiadają swoje limity. Są to limity np. wypłat w miesiącu, wypłat dziennych czy pojedynczych transakcji. Możemy ustawić je np. na 200 złotych lub kilka tysięcy. Najczęściej mając ustawioną taką blokadę, dowiadujemy się o niej, gdy nie możemy zapłacić kartą za rachunki np. kiedy regulujemy większą płatność lub w danym miesiącu używaliśmy karty płatniczej nieco intensywniej. Gdy zbliżymy się do danego limitu, płatności kartą nie będą już możliwe. W takim momencie transakcje nie będą akceptowane. Jeśli więc na koncie bankowym znajduje się gotówką, a my nie możemy dokonać transakcji, warto sprawdzić limity zarówno karty płatniczej, jak i konta bankowego. Niektóre banki posiadają ustawione standardowo niskie limity lub te limity, które sami ustawiliśmy w przeszłości, mogą być zbyt małe.
Uszkodzona karta płatnicza
Kolejną przyczyną odrzucenia płatności lub niemożliwością jej uregulowania jest uszkodzona karta płatnicza. Karty płatnicze jak każde inne gadżety psują się i mogą ulec uszkodzeniu. W kartach płatniczych zatopione są cienkie anteny w postaci drucików. Służą one do dokonywania płatności zbliżeniowych. Gdy karta wygnie się lub zostanie uderzona, antena taka może przestać działać. Drugim element, który może ulec zniszczeniu w karcie, jest chip do płatności tradycyjnych na pin. Może zostać on przetarty, zarysowany czy również złamany. Trzecim element, na który również musimy uważać w starszych kartach płatniczych, jest pasek magnetyczny. Pasek ten może się rozmagnesować pod wpływem ocierania o przedmioty elektroniczne np. gdy będziemy nosili kartę tuż przy telefonie komórkowym. Gdy płatność kartą zostanie odrzucona w konkretnej sytuacji, warto spróbować dokonać ją innym sposobem. Jeśli drugi lub trzeci sposób zadziała, oznacza to, że karta działa poprawnie, a dany typ płatności jest niesprawny. W takiej sytuacji powinniśmy udać się do banku i poprosić o wymianę karty płatniczej. Obecnie nie jest to problemem, a karty takie można uzyskać bardzo prosto.
Nieobsługiwany typ karty
Niezwykle ciekawą przyczyną przez którą czasami nie będziemy mogli zrealizować płatności, jest nieobsługiwany typ karty płatniczej. Ogólnie przyzwyczailiśmy, że każda karta płatnicza działa w każdym miejscu. Jest to w większej części prawdą i nie zwracamy już uwagi, jaki typ karty posiadamy, płacąc np. za zakupy w sklepie czy bilet na stacji kolejowej. Istnieje jednak na rynku kilka typów kart, które w rzadkich przypadkach, ale mogą nie działać w połączeniu z terminalem czy daną płatnością. Przykładem takiej niekompatybilności jest płacenie kartą debetową za wypożyczenie drogiego samochodu lub luksusowego hotelu. Przy takich płatnościach często wymagana jest płatność kartą kredytową, która potwierdza nasz status majątkowy oraz umożliwia blokadę środków jako kaucji. Transakcji możemy też nie dokonać, płacąc telefonem, w którym znajduje się karta wirtualna. Czasami pewne portfele elektroniczne czy terminale mają z tym problem. Problem z płatnościami kartą, możemy mieć też, posiadając kartę np. American Express – trzeciego największego wydawcy na świecie przy Visa i MasterCard. W niektórych miejscach płatność możliwa będzie jedynie przy pomocy kart Visa i MasterCard, a płatność kartami Amerykańskiego wydawcy nie będą możliwe.
Brak internetu w bankomacie, terminalu czy lokalu
Bardzo częstą przyczyną, która jest zmorą bankomatów i terminali jest brak internetu. Urządzenia te działają jedynie, wtedy kiedy mają internet i mogą komunikować się z bankiem np. w celu sprawdzenia salda czy dokonania transakcji. Jeśli nie mają one internetu, transakcja nie jest dokonywana. Może zostać ona nawet zainicjowana, ale gdy w trakcie transakcji internet zniknie, zostanie po prostu odrzucona.
Uszkodzony terminal lub bankomat
Problemem podczas płacenia rachunków kartami płatniczymi może być również uszkodzony sprzęt np. terminal lub bankomat. Są to urządzenia tak samo narażone na usterki, jak każde inne. Jeśli zatem nie możemy dokonać transakcji, warto spróbować wykonać ją na innym urządzeniu np. w bankomacie innej sieci czy w innym sklepie. Przeważnie na urządzeniu widnieje informacja o usterce i awarii, a samo rozpoczęcie transakcji nie jest w ogóle możliwe w takim przypadku. Czasami jednak może dojść do sytuacji, w której tej informacji nie ma, proces odbywa się prawidłowo, a transakcja jest po prostu odrzucona pomimo posiadania sprawnej karty płatniczej. Awarie terminala możemy zweryfikować też, próbując dokonać płatności drugą kartą, jeśli taką posiadamy np. z innego banku.