Kredyty bankowe Kredyty dla firm Parabanki

Odroczenia w spłatach kredytów bankowych, pożyczek pozabankowych i chwilówek

odroczenie kredytów, pożyczki, chwilówki

W całym kraju mamy obecnie zagrożenie spowodowane pandemią koronawirusa COVID–19. W związku z tym wprowadza się różnego rodzaju ułatwienia dla osób, które mają problem z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. W tym tygodniu wprowadzono odroczenia w spłatach kredytów, niebawem podobną informację powinniśmy usłyszeć na temat odroczenia spłaty pożyczek pozabankowych i chwilówek.

Nie da się ukryć, że największe problemy finansowe mogą mieć osoby posiadające zadłużenia w postaci kredytów hipotecznych czy osoby prowadzące działalność gospodarczą, a posiadające zaciągnięte różnego rodzaju kredyty firmowe. Takie osoby mają możliwość zawieszenia spłaty kredytu na okres 3 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet na dłuższy okres. Ma to związek z oficjalnym komunikatem, który wydał Związek Banków Polskich a dotyczy on wszystkich banków działających w Polsce.

Jak odroczyć spłatę kredytu?

Wniosek o odroczenie takiej spłaty będzie można dokonać całkowicie przez internet, za pośrednictwem wniosku który powinniście Państwo znaleźć w systemie bankowości elektronicznej banku. Wniosek o odroczenie można składać zarówno w przypadku kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych czy kredytów firmowych. Na dzień dzisiejszy odroczeniem nie są objęte kredyty preferencyjne, a więc takie, które były zaciągane w ramach różnego rodzaju dotacji. Dotyczy to np. popularnego swego czasu programu Rodzina na Swoim. Aktualnie analizowana jest jednak możliwość zawieszenia spłaty rat również dla takich produktów finansowych.

Odroczenie rat pożyczek pozabankowych i chwilówek

Do podobnych odroczeń w spłacie przygotowują się również firmy z sektora pozabankowego. Takie zalecenia wydał już Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) oraz Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF). Nowe rekomendacje mają dotyczyć:

– Zawieszenia spłaty rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych na okres do 1 miesiąca, w zależności od rodzaju produktu, z możliwością przedłużenia o kolejny okres.
– Przesunięcia daty spłaty rat pożyczki i z ewentualnym, odpowiednim do tego przesunięcia wydłużeniem okresu, na jaki zawarta jest umowa.
– Obniżenia raty kapitałowo-odsetkowej przez okres do 2 miesięcy z ewentualnym odpowiednim wydłużeniem okresu, na jaki zawarta jest umowa i możliwością przedłużenia na kolejny okres.
– Niepobierania, od dnia złożenia wniosku, odsetek za zwłokę, w przypadku zalegania przez klienta z płatnością raty, przez okres uzgodniony z klientem.

Powyższe regulacje powinny zostać zastosowane w firmach pożyczkowych w ciągu 14 dni od wydania zaleceń, a więc do 1 kwietnia 2020 roku.

Źródło: ZBP / ZPF / FRRF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *