W okresie rekordowo niskich wartości stóp procentowych, inwestowanie w lokaty lub konta oszczędnościowe nie przynoszą dużego zarobku. Zwiększająca się z miesiąca na miesiąc inflacja skutecznie zaś pomniejsza zgromadzony kapitał na rachunku bankowym. W tych trudnych czasach ciekawym rozwiązaniem okazują się więc być obligacje skarbowe. Na czym one polegają i czy warto zdecydować się na taki rodzaj inwestowania?
Czym są obligacje skarbowe?
Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, które emitowane są przez państwo, które w ten sposób chce pozyskać kapitał. Każdy z nas może stać się posiadaczem obligacji, które w przypadku Polski kosztują od 100 złotych. Możemy znaleźć w ofercie następujące opcje inwestycji:
- Obligacje 3 – miesięczne OTS, gdzie oprocentowanie wynosi 0,5 % w skali roku
- Obligacje 2 – letnie DOS, gdzie oprocentowani wynosi 1,0 % w skali roku i obowiązuje roczna kapitalizacja
- Obligacje 3 – letnie TOZ, gdzie oprocentowanie przez pierwsze 6 miesięcy wynosi 1,10 % w skali roku, a potem jest ustalane na podstawie współczynnika WIBOR 6M. W tym przypadku kapitalizacja odbywa się co pół roku
- Obligacje – 4 letnie, gdzie oprocentowanie przez pierwsze 6 miesięcy wynosi 1,30 % w skali roku, a potem jest wynosi ona 0,75 % + inflacja. W tym przypadku kapitalizacja odbywa się co pół roku
- Obligacje 10 – letnie EDO, gdzie oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 1,70 %, a potem obliczane jest za pomocą wzoru 1,25 % + inflacja. W tym przypadku Kapitalizacja odbywa się raz w roku.
Istnieją też obligacje rodzinne, które przeznaczone są jedynie dla osób korzystających z programu 500 +. Występują one jako warianty 6 – letnie oraz 12 –letnie. W pierwszym przypadku oprocentowanie wynosi 1,50 % w pierwszym roku, a później według wzoru 1,25 % + inflacja. W drugiej sytuacji oprocentowanie wynosi 2,00 % w pierwszym roku, a potem według wzoru 1,50 % + inflacja. W każdym przypadku kapitalizacja odbywa się raz w roku.
Brak jest jakichkolwiek dodatkowych opłat związanych z zakupem obligacji skarbowych i możemy kupić ich dowolną ilość po stałej cenie. Warunki umowy są jasne i przejrzyste, a oprocentowanie ustalane przed zakupem.
Czy opłaca się inwestować w obligacje skarbowe?
Obligacje skarbowe posiadają wiele zalet. Przede wszystkim jest to bardzo bezpieczny sposób na lokowanie swoich oszczędności. Ryzyko występuje jedynie w przypadku bankructwa państwa, którego papiery wartościowe kupiliśmy. Obecnie obligacje naszego kraju są nisko oprocentowane, ale warto zwrócić uwagę na oferty z długim czasem trwania, gdzie oprocentowanie ustalane jest na podstawie rzeczywistej inflacji. Dzięki temu nasz kapitał jest chroniony przed negatywnym wpływem utraty wartości przez inflację czego nie można na pewno powiedzieć o lokatach bankowych.