Parabanki Pożyczki bez Baz Pożyczki dla zadłużonych

Negatywny BIK a kredyt w banku?

kredyt z negatywnym BIK

Co może stać na przeszkodzie, gdy składamy wniosek o kredyt w banku a zostanie on odrzucony? Powodów może być tutaj przynajmniej kilka, ale takie dwa najważniejsze powody dla których bank może odmówić nam udzielenia kredytu są praktycznie dwa.

Pierwszy powód dla którego możemy nie dostać kredytu w banku to niska zdolność kredytowa czyli zbyt niskie dochody lub inne obciążenia finansowe które obniżają tą zdolność (np. inne kredyty). Druga nie mniej ważna przyczyna to słaba historia kredytowa a w niektórych przypadkach negatywny BIK. Zła historia kredytowa może wiązać się z zadłużeniami które widoczne są w bazach dłużników. Mieliśmy znaczne opóźnienia w płatnościach rachunków czy faktur, wynikających z jakiegoś abonamentu czy podpisanej długoterminowej umowy? Nie opłacony na czas rachunek za telefon, internet czy za inne usługi? Jeśli te opóźnienia zdarzały się nam dosyć często, nasze dane mogły trafić do baz dłużników takich jak choćby Krajowy Rejestr Długów (KRD), Erif czy BIG Infomonitor.

Co ma wpływ na negatywny BIK?

Wpływ na negatywną historię kredytową mogą mieć również opóźnienia w spłacie kredytów bankowych. Jeśli wcześniej spłacaliśmy już jakiś kredyt lub braliśmy coś na raty w systemie spłaty ratalnej, to nasze dane znajdują się w bazie BIK czyli Biura Informacji Kredytowej. Znajdują się tam również informacje czy kredyt był spłacany terminowo, bądź też czy występowały jakieś opóźnienia w jego spłacie. Każda z takich osób posiada również ocenę punktową w bazie BIK. To również od niej zależy czy bank udzieli nam kolejnego kredytu, czy może zdecyduje się odrzucić nasz wniosek o kredyt. Negatywny BIK a więc niska ocena punktowa w bazie BIK może być główną przyczyną, dla której bank nie udzieli nam kredytu, nawet jeśli nasza zdolność kredytowa na to pozwala.

Czy uzyskam kredyt posiadając negatywną historię kredytową?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, bo tak na prawdę ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu zależna jest od banku. W wielu przypadkach jednak, taki wniosek o kredyt jest jednak odrzucany. Czy w takiej sytuacji mamy jeszcze szanse uzyskać kredyt gdziekolwiek indziej? Czy jakiekolwiek instytucje udzielają dodatkowego finansowania jeśli posiadamy negatywną historię kredytową w bazie BIK?

Gdzie po kredyt z negatywnym BIK?

Jeszcze do nie dawna większość firm pożyczkowych udzielały tzw. kredyty bez BIK. Przyczyna była prosta – dostęp do bazy BIK miały wyłącznie banki, więc firma pożyczkowa nawet jeśli by chciała, nie mogła weryfikować danych dostępnych w bazach BIK. Ostatnie lata przyniosły jednak pod tym kątem spore zmiany. Dzisiaj dostęp do różnego rodzaju baz i narzędzi jest niemal powszechny. Również firmy udzielające pożyczek pozabankowych czy chwilówek, mają pełen dostęp by weryfikować dane dostępne w bazach BIK. Dzięki temu mają możliwość sprawdzenia czy wcześniej zaciągnięte zobowiązania spłacaliśmy terminowo, czy też występowały jakieś znaczące opóźnienia w płatnościach.

Tutaj jednak należy zaznaczyć, że szanse na uzyskanie pożyczki, w przypadku negatywnej historii kredytowej będziemy mieli ani tak dużo większe w firmie pożyczkowej aniżeli w banku. Każda instytucja finansowa w inny sposób weryfikuje pożyczkobiorcę. Banki mają znacznie bardziej zaostrzone wymagania, tymczasem firma pożyczkowa może spojrzeć nieco łagodniej na nasz profil pożyczkobiorcy. Aktualnie wybór wśród pożyczek pozabankowych jest na tyle szeroki, że możemy próbować uzyskania pożyczki za pośrednictwem wielu różnych firm. Nie jesteśmy „skazani” na jedną czy dwie oferty jak było to kiedyś, ale możemy wybierać spośród ofert kilkudziesięciu różnych firm z sektora pozabankowego.

Podsumowując, negatywny BIK może okazać się znacznym problemem na drodze do uzyskania kredytu czy pożyczki. Nie należy jednak załamywać rąk, z racji tego że istnieje szereg alternatywnych rozwiązań z których możemy skorzystać w momencie gdy bank nie będzie chciał nam udzielić kredytu. Istnieją pożyczki pozabankowe które możemy uzyskać całkowicie przez internet, dostępne są również pożyczki z gwarantem które uzyskamy w nawet w podbramkowej sytuacji zadłużenia. Wbrew pozorom, istnieje wiele rozwiązań wyjścia z trudnych sytuacji. Czasami wystarczy jedynie dobrze się rozejrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *