Chwilówki online Pożyczki online Szybkie Pożyczki

Kto wydaje najwięcej pieniędzy? Sprawdź w Świątecznym Barometrze Ferratum 2018 ™

barometr Ferratum

Jak co roku grupa Ferratum przygotowała Świąteczny Barometr, z którego możemy dowiedzieć się, kto na świecie wydaje najwięcej pieniędzy na święta, a kto jest najbardziej oszczędny. Sprawdzamy, jak w tym zestawieniu uplasowali się Polacy.

Święta to bez wątpienia czas dużego wysiłku finansowego dla domowego budżetu. Tak jest w zasadzie na całym świecie. Świąteczny Barometr Ferratum 2018 ™ pokazuje, że konsumenci próbują sobie radzić w różny sposób z finansowaniem świątecznych wydatków. Nieco ponad połowa badanych (52%) przeznacza pieniądze na święta z oszczędności, 23% wspiera się w wydatkach świątecznych pożyczką Ferratum, a 13% używa w czasie świąt przede wszystkim kart kredytowych. Ile i na co wydawane są przede wszystkim pieniądze w okresie przedświątecznym?

Kto jest najbardziej rozrzutny na święta?

Ferratum Group sprawdziło, kto jest najbardziej rozrzutny w święta, a kto wydaje w ty okresie najmniej. Okazuje się, że pieniędzy na świąteczne zakupy nie żałują przede wszystkim Meksykanie – wydają aż 48% dochodu swojego gospodarstwa domowego. Niemało wydają na święta także Brazylijczycy (38%) i Rumunii (25%). Za to najbardziej oszczędni są Niemcy i Holendrzy – przeznaczają na wydatki świąteczne jedynie 10% swoich miesięcznych dochodów. Niewiele więcej wydają Finowie – 11% dochodu gospodarstwa domowego. Jak na tym tle wypadają Polacy? Okazuje się, że średnio przeznaczamy 20% naszego miesięcznego dochodu na zakupy świąteczne. To niewiele mniej niż Hiszpanie Kanadyjczycy i Chorwaci (22%) i niewiele więcej niż Australijczycy (19%) i Czesi (18%). Warto dodać, że 43% badanych nie zamierza zwiększać wydatków świątecznych w stosunku do budżetu z 2017 roku, 36% chce wydać mniej, a jedynie 21% respondentów planuje wydać w tym roku więcej niż w 2017 roku.

Świąteczne wydatki Polaków

Na co wydajemy najwięcej pieniędzy w święta?

Świąteczny Barometr Ferratum 2018 ™ pokazuje, że największa część świątecznego budżetu jest przeznaczana na świecie na zimową odzież i modę (16%). W dalszej kolejności kupuje się przede wszystkim zabawki i gry (10%), słodycze i przysmaki (9%), wydaje się pieniądze na rozrywkę rodzinną (8%) i na sprzęty elektroniczne (7%).

Warto sprawdzić, co w czasie świąt kupują Polacy. Z badania Ferratum Group wynika, że największą popularnością cieszą się kosmetyki, odzież i modne ubrania, alkohol, przybory kuchenne i sprzęty elektroniczne. Co ciekawe, jesteśmy dość oryginalni pod względem kupowanych produktów w czasie świąt. W żadnym innym badanym państwie kosmetyki nie są najpopularniejszym zakupem. Oprócz nas decydują się na ich zakup w czasie świąt jeszcze Czesi i Chorwaci, ale przeznaczają na nie niewielką kwotę świątecznego budżetu.

popularne wydatki Polaków

Świąteczne podróże

Zmieniają się świąteczne przyzwyczajenia nie tylko Polaków, ale również obywateli innych państw. Wiele osób podróżuje w okresie Bożego Narodzenia. Świąteczny Barometr Ferratum 2018 ™ obejmuje zatem również to zagadnienie. Okazuje się, że na świąteczne wyjazdy najwięcej przeznaczają Brazylijczycy (27% dochodu domowego budżetu), a po nich – Rumunii (26%) i Bułgarzy (23%). Za to najmniej na podróże w czasie świąt przeznaczają Holendrzy (10%). Niewiele więcej od nich wydają na wyjazdy Polacy i Hiszpanie (13%).

Jeśli już jesteśmy przy temacie podróży, warto zauważyć, że w ich czasie najczęściej kartą płacą Norwegowie (69% płatności) i Szwedzi (68%), natomiast najrzadziej ta forma płatności jest używana przez Łotyszy (34%) i Brazylijczyków (36%). Natomiast Polacy realizują 40% płatności kartą w czasie świątecznych podróży. Za to 60% z nas korzysta w tym okresie z usług bankowości internetowej. Pod tym względem przodują Australijczycy (90%), a na końcu są Bułgarzy (48%).

W jaki sposób przeprowadzono Świąteczny Barometr Ferratum Group 2018 ™?

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej, wśród aktywnych klientów Grupy Ferratum Bank w 19 krajach w całej Europie i w krajach Wspólnoty Narodów. Kwestionariusz ankiety był zestandaryzowany pod każdą badaną lokalizację. Dochody klientów zostały wyrażone w walucie lokalnej, a względne wydatki wakacyjne podane są jako odsetek przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego rodziny dla danego kraju. Dochód rozporządzalny został wyrażony dla każdego kraju, w oparciu o dane The World Bank za 2014 rok, dotyczące parytetu siły nabywczej na osobę.

W badaniu wzięło udział ponad 23 000 gospodarstw domowych, wśród osób w wieku 18- 61 lat. 57% wszystkich respondentów stanowiły kobiety. Średni dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego wahał się od 866 do 3861 euro. Średnia liczba osób w gospodarstwie domowym wynosiła 2,9 osoby.

Oprócz pytań dotyczących wskaźników demograficznych respondenci zostali zapytani o swój jednorazowy miesięczny dochód netto, kwotę planowanych wydatków na Święta Bożego Narodzenia oraz o to, czy podczas podróży świątecznych będą korzystać z usług Airbnb lub bankowości internetowej.

W badaniu wykorzystano walutę każdego kraju. Odpowiedzi zostały wyrównane, aby odzwierciedlić odpowiednią siłę nabywczą każdego kraju. Wszyscy ankietowani byli anonimowi.

O Ferratum Group

Ferratum Group jest obecnie największą międzynarodową firmą, która oferuje pożyczki za pośrednictwem internetu oraz telefonów komórkowych. W jej ofercie są także małe pożyczki dla przedsiębiorstw. Ferratum Group działa na rynku od 2005 roku, a jej główna siedziba znajduje się w Helsinkach w Finlandii. Obecnie firma działa w 25 krajach w Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz w regionie Azji-Pacyfiku. Ferratum Group obsługuje ponad 2 mln klientów na całym świecie i zarządza ponad 300 zespołami specjalistów.

Ferratum Group należy do liderów technologii na rynku usług finansowych i ma duży udział w rewolucji bankowości internetowej. Koncern jest właścicielem banku internetowego, który rozpoczął działalność w 2016 roku – to nowoczesna platforma udostępniająca usługi bankowe i cyfrowe płatności. Wszystko to przy użyciu tylko jednej aplikacji. Z tej usługi można korzystać w pięciu europejskich krajach. O ogromnym potencjale Ferratum świadczą także liczby – prawie 2 mln aktywnych klientów i osób, które mają otwarty rachunek, a także klienci, którym w przeszłości udzielano pożyczek (stan na 31 grudnia 2017 roku). Ponad 780 tys. z tych klientów miało otwarty rachunek bankowości internetowej lub mają aktywną pożyczkę.

Ferratum to także duża grupa kapitałowa, której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie (rynek Prime Standard). Więcej informacji o Ferratum Group można uzyskać na stronie internetowej ferratumgroup.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *