Biznes & Gospodarka Inwestycje biznesowe

Kredyt jako sposób finansowania fotowoltaiki – co warto wiedzieć?

Odnawialne źródła energii stają się coraz ważniejszym ogniwem w funkcjonowaniu polskiego sektora energetycznego. Spośród wszystkich rodzajów OZE to fotowoltaika cieszy się największą popularnością wśród polskich inwestorów. Nie bez znaczenia pozostaje jednak sposób sfinansowania przydomowej elektrowni słonecznej – w przypadku braku wystarczających środków, oprócz dotacji warto rozważyć kredyt.

1 Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Fotowoltaika nieustannie zyskuje nowych zwolenników, co nie jest dziełem przypadku. Produkcja prądu za pomocą paneli PV oznacza szereg korzyści zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Oprócz ekologicznego charakteru, jednym z najmocniejszych argumentów przemawiających za słusznością takiej inwestycji jest jej aspekt ekonomiczny.

Montaż paneli fotowoltaicznych to duży krok w stronę niezależności od dostawców prądu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście ciągle rosnących cen energii elektrycznej, które niekorzystnie wpływają na stan domowego budżetu u milionów Polaków. Inwestycja w domową instalację PV w większości przypadków okazuje się zatem wysoce opłacalna. W zależności od różnych czynników, zakup paneli fotowoltaicznych wraz z wszelkimi niezbędnymi komponentami może zwrócić się już po kilku latach.

Na tym ich ekonomiczny potencjał się nie kończy. Warto zauważyć, że oszczędności po 25 latach użytkowania ogniw PV mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Obliczenie tej wartości jest prostsze niż mogłoby się wydawać – wystarczy skorzystać z takich narzędzi, jak kalkulator fotowoltaiki online, który bierze pod uwagę wiele czynników, w tym m.in. miesięczne rachunki za prąd, nachylenie dachu czy jego orientację.

2 Finansowanie fotowoltaiki

Własna instalacja fotowoltaiczna na samym początku wymaga pewnych nakładów pieniężnych – zakup paneli to jednorazowy, ale dość spory wydatek. Środki własne są najbezpieczniejszym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć zaciągania zobowiązań finansowych wobec banków i gwarantuje od nich pełną niezależność. Warto zaznaczyć, że w przypadku przedsiębiorców sytuacja wygląda jeszcze korzystniej – inwestycję można odliczyć od podatku, a kwotę netto wpisać w koszty działalności gospodarczej.

Inwestorzy mogą sięgnąć również po różnego rodzaju dotacje na fotowoltaikę – finansowane zarówno ze środków unijnych, jak i budżetu państwa. Można tu zaliczyć dofinansowania m.in. z programu „Czyste Powietrze”, w ramach programów unijnych RPO danego województwa czy ogólnopolskich konkursów dotacyjnych ogłaszanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Polscy prosumenci mogą skorzystać również z dotacji w ramach programu rządowego „Mój Prąd” czy w formie ulgi termomodernizacyjnej.

Ciekawym rozwiązaniem okazuje się kredyt na zakup paneli fotowoltaicznych. Stanowi on skuteczny sposób na sfinansowanie inwestycji bez angażowania środków własnych – zwłaszcza, gdy nie dysponujemy wolną gotówką. Banki coraz chętniej udzielają kredytów zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym, planującym instalacje o mocy do 50 kWp. Tego typu systemy nie wymagają żadnych pozwoleń, więc droga prawna automatycznie ulega uproszczeniu.

Właściciele małych i średnich firm, jak również rolnicy mogą skorzystać z opcji leasingu. Podobnie jak w przypadku pożyczek i kredytów, są one udzielane na montaż instalacji o mocy nieprzekraczającej 50 kWp. Każdy przedsiębiorca ma do wyboru kilka rodzajów leasingu, w tym m.in. leasing operacyjny (zakupu instalacji dokonuje leasingodawca), leasing finansowy (instalacja staje się własnością inwestora) lub pożyczkę leasingową na panele PV.

3 Czy kredyt na fotowoltaikę to dobry pomysł?

Opłacalność fotowoltaiki nie ulega wątpliwości. Dlatego brak wolnej gotówki nie powinien stać się przeszkodą dla zakupu paneli. W takiej sytuacji warto rozważyć wzięcie kredytu bankowego – wiele z nich udzielanych jest na bardzo korzystnych warunkach. Dużym atutem tego sposobu finansowania jest m.in. brak konieczności posiadania wkładu własnego, szybka decyzja kredytowa, a także niższe oprocentowanie niż w przypadku tradycyjnych kredytów gotówkowych.

Przy wyborze oferty warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Pierwszym i najważniejszym z nich jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To właśnie ona określa całkowity koszt kredytu. Nie bez znaczenia pozostaje również zmienna lub stała stopa oprocentowania, konieczność wniesienia opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązania czy też wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać warunki kredytowania w różnych bankach ze szczególnym uwzględnieniem RRSO i wybrać opcję najbardziej korzystną finansowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *