Konta bankowe Konta oszczędnościowe

Konto bankowe – produkt, bez którego nie można się dzisiaj obyć

Główne konto bankowe

Zdecydowana większość Polaków posiada co najmniej jeden rachunek bankowy, a ponad połowa dokonuje więcej niż jednej transakcji bezgotówkowej dziennie. Współcześnie posiadanie konta bankowego jest swoistym must have. Dzięki niemu można robić zakupy przez Internet, wykonywać przelewy do instytucji oraz innych osób, a także wygodnie płacić w sklepach stacjonarnych.

Usługa taka nigdy nie jest jednak całkowicie darmowa. Oprócz tego, że banki czerpią zyski z transakcji dokonywanych za pośrednictwem karty płatniczej, za wiele innych czynności pobierane mogą być opłaty – np. za przelewy wychodzące lub prowadzenie rachunku. Jak zatem wybrać konto bankowe?

Opłaty za prowadzenie konta bankowego

Założony już rachunek w każdej chwili można zamknąć. Z takiego rozwiązania korzysta się jednak nader rzadko z przyczyn praktycznych – przyzwyczajeń, potrzeby bieżącego dostępu do konta, ustawionych już przelewów wychodzących itd. W związku z tym przed otworzeniem takiego produktu należy koniecznie zapoznać się ze szczegółami, dotyczącymi opłat. W tym celu rekomenduje się raczej analizę TOIP – Tabeli Opłat i Prowizji danego produktu niż przedstawionej oferty, mającej charakter reklamowy.

Do bardzo ważnych aspektów, wymagających sprawdzenia, należą ewentualne koszty za prowadzenie rachunku. Jeśli występują, zwykle będą wynosić kilka złotych miesięcznie. Drugą istotną pozycją jest opłata za kartę płatniczą. Kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie to kwoty, które nie spowodowałyby rezygnacji z zainteresowania się daną ofertą. Należy jednak pamiętać, że w skali roku mogą one wynosić już znacznie więcej. Często banki dają możliwość ominięcia powyższych opłat miesięcznych poprzez np. wykonywanie określonej minimalnej liczby transakcji bezgotówkowych lub zapewnienie danej kwoty przychodu na koncie. Jeżeli wie się, że przedstawione warunki nie będą możliwe do zrealizowania, warto rozejrzeć się za innymi propozycjami kont bankowych.

Nie wszystko musi być darmowe, aby korzystać z konta bankowego za darmo

Przy wyborze przedstawianego produktu bardzo istotne jest wcześniejsze dokonanie analizy dotyczącej tego, których usług banku będzie się potrzebowało, a które będą zbędne. Osoby, które często podróżują za granicę, będą zainteresowane takimi możliwościami, jak darmowe przewalutowanie środków na karcie i wypłaty z bankomatów w innych państwach. Dla innego Klienta priorytetem mogą być płatności za pomocą systemu Blik. Ktoś inny z kolei potrzebować będzie konta bankowego przede wszystkim w celu wykonywania przelewów. Nie istnieje w 100% darmowe konto bankowe. Wybierając jednak rachunek, który w najwyższym możliwym stopniu będzie dostosowany do potrzeb indywidualnych, w praktyce może się okazać, że za produkt ten nie będzie się płaciło żadnych opłat i prowizji.

Kanały dostępu i korzyści z nich wynikające

Zastanawiając się nad otworzeniem rachunku w danym banku, warto sprawdzić rodzaje kanałów dostępu. Platforma internetowa, za pomocą której można sprawdzać stan swoich finansów, wykonywać przelewy oraz składać do banku wnioski, powinna być możliwie transparentna i łatwa w obsłudze. To samo dotyczy aplikacji mobilnej na telefony lub tablety.

Nie można zapominać o tradycyjnym kanale, czyli usługach realizowanych bezpośrednio w placówce stacjonarnej. W tym zakresie warto przede wszystkim upewnić się, czy są one zlokalizowane w pobliżu zamieszkiwanego miejsca. Niektóre banki działają tylko w wymiarze online i nie posiadają w ogóle swoich placówek. Osoby starsze powinny uważnie zapoznać się z warunkami korzystania z usług w formie tradycyjnej. Dotyczy to m.in. kosztów za wypłatę pieniędzy w banku, zlecenie przelewu lub pobranie papierowego wyciągu z rachunku.

Wypłaty z bankomatów i ich dostępność

Płatności bezgotówkowe mają swoje zalety. Należą do nich: możliwość uniknięcia ewentualnych opłat za prowadzenie rachunku lub karty, bieżący dostęp do historii zrealizowanych wydatków w aplikacji lub platformie online oraz duża wygoda płacenia w taki sposób. Czasem jednak warto mieć przy sobie gotówkę. Wciąż przecież nie we wszystkich sklepach stacjonarnych można płacić kartą. W związku z powyższym przy wyborze konta bankowego trzeba sprawdzić możliwości wypłaty środków z bankomatów.

Samo uzyskanie gotówki w ten sposób może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Niektóre instytucje, aby zmniejszyć powszechność wykonywania tych czynności, umożliwiają darmową wypłatę gotówki od kwoty minimalnej, np. 100 złotych. Oczywiście im tańszy będzie ten parametr, tym lepiej będzie to świadczyło o danej ofercie konta bankowego. Oprócz tego jednak obowiązkowo trzeba sprawdzić dostępność bankomatów, gdyż często można korzystać tylko z kilku (wypłata w innych obarczona jest dużo wyższymi prowizjami). Brak dostępu do bankomatów raczej nie będzie problemem dla osób, mieszkających w średnich i większych miastach. Może być jednak trudnością w mniejszych miejscowościach. Tym bardziej należy uważnie zapoznawać się z parametrami kont bankowych, a przed wyborem koniecznie przeczytać wspomnianą już wcześniej Tabelę Opłat i Prowizji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *