Konta bankowe Konta firmowe

Kiedy najlepiej wysłać przelew? Godziny księgowania przelewów

godziny księgowania przelewów

Dokonywanie przelewów bankowych jest pewnym standardem i obecnie każdy z nas z tego korzysta. Jak można też łatwo przy tym zauważyć czas, w którym transakcja przechodzi od nadawcy do odbiorcy, bywa zróżnicowany i czasem trwa to krócej lub dłużej. Wpływ na to mają sesje księgowań w bankach, których harmonogramy są różne. Kiedy w takim razie najlepiej wysłać przelew, by dotarł szybko?

Jak długo idą przelewy bankowe?

Standardowe przelewy bankowe ELIXIR mogą odbywać drogę od nadawcy do odbiorcy w różnym czasie. Wpływ na to mają dwa podstawowe czynniki – rodzaju banku, a także godziny nadania transakcji. Najszybciej odbywają się przelewy w obrębie jednego banku, kiedy cała operacja przebiega właściwie w czasie rzeczywistym. Wówczas pieniądze z jednego konta na drugie wpływają w ciągu kilkunastu minut od ich nadania.

Inaczej wygląda to przy przelewach pomiędzy różnymi bankami. Tutaj należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak sesje przychodzące i wychodzące banków, a także pośrednika przy takich transakcjach, czyli Krajowej Izby Rozliczeniowej, która także posiada własny harmonogram. Z tego też względu, w zależności od tego, jak się trafi, przelew może iść od kilku godzin, do nawet kilku dni. Informacje o tym, jak wyglądają godziny księgowania przelewów znajdziesz na banki365.pl/kiedy-bedzie-przelew-godziny-ksiegowania-w-wybranych-bankach, a każdy bank, ma własny harmonogram.

Kiedy najlepiej wysłać przelew?

Wychodzi się z założenia, że najlepszym momentem na wykonanie przelewu jest wczesny ranek. Wówczas istnieje bardzo duża szansa, że przekaz finansowy dotrze do odbiorcy jeszcze tego samego dnia, być może już w południe. Im później będzie to robić, tym dłużej będzie to trwać, zwłaszczazwłaszcza że banki mają w ciągu dnia tylko trzy sesje wychodzące i przychodzące. To oznacza, że jedynie w trzech porach godzinowych księgowane są wszystkie przelewy, dokonane w określonym czasie i przesyłane są dalej. Co istotne – przelewy ELIXIR funkcjonują jedynie w dni robocze, a w weekendy i święta już nie. Jeżeli więc przykładowo zleci się przekaz w piątek po godzinie 18, wówczas do odbiorcy dotrze on najwcześniej w poniedziałek w okolicach południa.

W jakich godzinach odbywają się sesje wychodzące?

Dla nadawców przelewów ważne są sesje wychodzące, czyli to, o której godzinie nasz przekaz opuści bank oraz sesje przychodzące, czyli to, o której najwcześniej przybędzie on do banku odbiorcy. Warto wiedzieć, w jakich godzinach nasz bank zajmuje się księgowaniem transakcji – łatwo można to sprawdzić na ich stronie internetowej. Sesji w ciągu dnia są trzy i najczęściej odbywają się w godzinach między 8:00 (pierwsza sesja) a 16:00 (ostatnia sesja). Oczywiście są to godziny uogólnione, np. Alior Bank pierwszą sesję wychodzącą ma o 9:30, a mBank o 5:55. Z klei Credit Agricole przyjęło zupełnie inny system i ma tylko dwie sesje – pierwsza obejmuje wszystkie przelewy dokonane tego dni do 14.30, a po tej godzinie, są one realizowane następnego dnia.

W jakich godzinach następują sesje przychodzące?

Oprócz wiedzy na temat tego, w jakich godzinach występuje księgowanie w naszym banku, należy wiedzieć tego, jakie są godziny księgowania banku odbiorcy przy sesjach przychodzących. Te odbywają się w nieco późniejszych godzinach, dokładniej rzecz ujmując między 10:00 a 18:00 w zależności od banku. Gdy przelew wyjdzie z jednej placówki, przejdzie przez księgowanie w KIR i trafi do placówki odbiorcy, wówczas musi czekać na godzinę sesji przychodzących, kiedy wszystkie transakcje są rozdzielane.

Przykład: Jeżeli dokona się przelewy w banku ING o godz. 8:00, trafi się jeszcze na pierwszą poranną sesję rozliczeniową wychodzącą o 8:10, wówczas przekaz wędruje dalej do KIR księguje w okolicach 9:00, a wyjście dokonywane jest o godzinie 11:00. Wówczas przelew wędruje do banku odbiorcy, dajmy na to do PKO BP, którego pierwsza sesja przychodząca odbywa się o godzinie 11:30. W takim wypadku transakcja uda się jeszcze tego samego dnia, a pieniądze trafią do adresata przed południem.

Ciężko zapamiętać wszystkie sesje przychodzące i wychodzące, z racji tego, że każdy bank ma inny harmonogram, w sieci jednak nietrudno będzie o ich sprawdzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *