Karty Kredytowe Konta bankowe Linie Kredytowe

Karta kredytowa a karta debetowa – różnice

Karta kredytowa a karta debetowa

Obserwując rynek finansowy od kilku lat zauważyliśmy że duża część osób nie wie za bardzo do czego tak na prawde służy karta kredytowa lub też nie widzi różnicy pomiędzy kartą debetową a kartą kredytową.

Karta kredytowa a debetowa – główne różnice?

Karta debetowa to najkrócej recz ujmując karta dołączona do naszego konta osobistego służąca do wypłaty środków zgromadzonych na naszym koncie oraz dodatkowych środków jeśli mamy na koncie przyznany kredyt odnawialny. Za jej pomocą możemy zarówno wypłacać gotówke z bankomatu jak też dokonywać płatności w sklepach czy supermarketach.

Karta kredytowa natomiast może nam posłużyć jeśli chcemy wydać gotówkę której aktualnie nie posiadamy (szczegółowo opisaliśmy to w artykule Karta kredytowa przez internet) zarówno wypłacając gotówkę z bankomatu jak i płacąc kartą za zakupy. Działa to więc na podobnej zasadzie jak kredyt który później musimy spłacić z tą różnicą że tu gotówke mamy od ręki (wkładamy kartę do bankomatu i wypłacamy potrzebne nam środki lub po prostu idziemy do sklepu i płacimy kartą). Na karcie mamy przyznany limit z którego możemy korzystać, najczęściej jest to 3000-5000 zł, możemy też wnioskować o większy limit jeśli mamy wysoką zdolność kredytową.

Dużym atutem karty kredytowej jest to że nie musimy spłacić całości zadłużenia od razu np. po miesiącu (jak w przypadku chwilówek) a możemy spłacać co miesiąc kwotę minimalną ustaloną przez bank. Należy jednak pamiętać że odsetki w przypadku wypłaty gotówkowej z bankomatu naliczone są już od dnia w którym wypłaciliśmy pieniądze, w przypadku zakupów za które płacimy kartą okres bez odsetkowy najczęściej wynosi 54 dni.

Karty kredytowe możemy otrzymać w większości banków np. w tym w którym aktualnie posiadamy konto bankowe lub zaciągaliśmy kredyt. Karte kredytową powinniśmy również otrzymać w banku z usług którego wcześniej nie korzystaliśmy pod warunkiem oczywiście jeśli posiadamy stałe zatrudnienie i dochody.

W przypadku osób ze złą historią kredytową odnotowaną przez BIK chcące uzyskać kartę kredytową możemy polecić całkiem nową ofertę kart kredytowych VANQUIS banku z limitem na karcie do 10 000 zł

3 Responses

  1. W dużym skrócie wygląda to tak – w przypadku karty kredytowej wydajemy pieniądze banku które prędzej czy później musimy zwrócić. W przypadku karty debetowej korzystamy z debetu na swoim koncie.

  2. Nie ukrywam że karta kredytowa niekiedy się przydaje i ja z wielką chęcią z niej korzystam. Oczywiście nie bez przesady, bo wiadomo że zadłużenie na karcie trzeba będzie prędzej czy później kiedyś spłacić. Ale korzystam z niej chętnie, szczególnie kiedy mogę wykorzystać okres bez odsetkowy.

  3. Mam kartę kredytową ale nie mam na niej dużego limitu. Kiedyś nawet myślałam żeby go podwyższyć, ale ostatecznie stwierdziłam że taki większy limit na karcie kredytowej, będzie mnie tylko kusił, więc odpuściłam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *