Biznes & Gospodarka

Jakie zadanie pełnią plomby zabezpieczające i gdzie się je stosuje?

Ochrona przesyłki, transportu, towarów magazynowanych, czy wejścia do pomieszczeń wymaga zastosowania plomb zabezpieczających. To elementy wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu, a ich zastosowanie jest obligatoryjne. Jednak zabezpieczanie przedmiotów czy pomieszczeń to nie jedyna ich funkcja. Do czego jeszcze służą i gdzie? Przeczytaj!

Do czego stosuje się plomby zabezpieczające?

Istnieją dwie podstawowe role, jakie pełnią plomby zabezpieczające – zapewniają ochronę i informują. Niekiedy obie te funkcje mogą być spełniane jednocześnie, co ma jeszcze większe znaczenie w transporcie. Zabezpieczenie przed osobami niepowołanymi stosuje się przez stworzenie specjalnej konstrukcji plomby. Najczęściej wykonywana jest w formie plastikowego elementu z przewleczką i otworem, przez który należy ją przewinąć. Rozmiar plomby, jak również materiał, z jakiego została wykonana, są kluczowe dla jej zastosowania.

Funkcja informacyjna (identyfikacyjna) realizowana jest na kilka sposobów. Jednym z nich jest wybór poszczególnych kolorów, jakie mają plomby zabezpieczające. Można w ten sposób oznaczać miejsce magazynowania czy typ towaru umieszczonego w paczce. Poza tym na samej plombie można ulokować odręczny napis. Służy do tego zwykle specjalna część dopasowana do odręcznego pisania. Identyfikacja towaru lub miejsca docelowego może też zostać przypisana za pomocą kodu kreskowego.

Gdzie stosuje się plomby zabezpieczające?

Istnieje mnóstwo miejsc, w których ochronne plomby znajdują swoje zastosowanie. Bardzo powszechnie stosuje się je do zabezpieczenia pomieszczeń np. magazynów z towarem niebezpiecznym czy przechwyconą kontrabandą. Plomby zabezpieczające mogą służyć również w transporcie, gdzie zapewniają identyfikację i ochronę dla towaru od momentu jego stworzenia przez spedycję po magazynowanie.

Poza pojedynczymi paczkami czy drobnymi pojemnikami ochronne plomby plastikowe i metalowe służą do zabezpieczenia całych zbiorników oraz kontenerów. Dla takich elementów można jednocześnie stworzyć plomby informacyjne i ochronne. Jawny dostęp do zaworów spustowych w zbiornikach z transportu ciężkiego wymusza lokowanie w nich bardzo solidnych plomb metalowych. Podobne zabezpieczenia wykonuje się w przypadku rurociągów, czy liczników przepływowych dla cieczy lub gazu.

Zaawansowane sposoby ochrony z plombami płaskimi

Nie każdy towar czy element da się zabezpieczyć plombą z przewleczką. Mowa zwłaszcza o płaskich produktach czy konstrukcjach, do których dostęp mają jedynie uprawnione osoby. W takich przypadkach plomby wykonuje się w formie specjalnych naklejek, które po odklejeniu pozostawiają ślad. Poza tym nie ma możliwości ich usunięcia i ponownego naklejenia w tym samym miejscu bez identyfikacji.

Kluczowe znaczenie dla identyfikacji i ochrony paczek, transportów czy pomieszczeń ma zastosowanie plomb zabezpieczających. Konieczne jest wybranie odpowiedniego produktu do określonego zastosowania. Poza tym warto sięgać po wyroby najlepszych producentów, którzy stworzą korzystną ofertę dla klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *