Inwestycje biznesowe

Do 5000 zł dotacji w ramach programu Moja Woda

Program Moja Woda

W dzisiejszych czasach, bardzo dużo ludzi nie dba o ochronę środowiska, czy też samą segregację śmieci. Między innymi dlatego zmienia się nasza planeta, klimat, a zwierzęta w wodzie mogą zapomnieć o bezpiecznym przebywaniu w środowisku wodnym i nie tylko. Ludzie i naukowcy obawiają się, co do dłuższego przetrwania naszej planety, ponieważ występuje coraz większa liczba suszy, zmian klimatycznych, pożarów, zanieczyszczeń.

Społeczeństwo często nie zdaje sobie sprawy, jakim jest to dla nas zagrożeniem, a jednym z najbliższych przyjaciół jest przecież nasza Ziemia. Dlatego warto o to zadbać, zwłaszcza, że posiada naprawdę wiele różnych, ciekawych zakątków, o których nawet nie mamy pojęcia. Ostatnimi czasy, ten temat jest bardzo często poruszany, ponieważ niektórzy z nas to zauważają, tak jak np. zanieczyszczenie powietrza, a inni to ignorują, pogarszając sytuację. Jednakże, niedawno zaczęły krążyć jakieś działania odnośnie samej ekologii, oszczędności wody, ograniczenia plastiku.

Od jakiegoś czasu, Państwo podjęło słuszną decyzję dla ochrony planety odnośnie wszystkich reklamówek, siatek. Za każdą musisz płacić większe pieniądze, nie wliczając tych niezbędnych do warzyw i owoców. To skłoniło Polaków do tego, by faktycznie zaczęli zwracać większą uwagę na takie szczegóły, które są pierwszym krokiem do zmiany naszego środowiska na całym świecie. Dobrym pomysłem, inwestycją będzie zakup torby wielorazowej, uszytej z materiału, którą możemy dostać nawet w sklepach spożywczych. Takie nawyki i zwyczaje pomogą nam pozbyć się tego problemu, zwłaszcza, że posiadanie siatek jednorazowych jest niepotrzebne i szkodliwe dla czystości środowiska.

O programie Moja Woda

Może nie każdy słyszał o dodatkowym programie priorytetowym, który ruszył całkiem niedawno: „Moja Woda”. Celem tego pomysłu, jest ochrona zasobów wody przy blokach jednorodzinnych lub też posesjach. Polega na zbieraniu zgromadzonej wody przez opady deszczu. A przecież jednym z naszych problemów jest również zmiana klimatyczna, jak również zagrożenia naturalne. Ta woda, która zostanie zebrana, zostanie wykorzystana właśnie w takich cięższych momentach, kiedy panuje totalna susza i brak deszczu. Co więcej, beneficjentami mogą być osoby fizyczne, które podejmą się tego wyzwania, dostają specjalne dofinansowanie od Państwa. Jeżeli jesteś współwłaścicielem, bądź po prostu właścicielem nieruchomości, na której znajduje się właśnie budynek mieszkalny jednorodzinny, to masz prawo się o ten program ubiegać.

Jeśli zastanawiasz się nad formą i intensywnością dofinansowania, to zasady są proste: Dotacja to 80 % kosztów kwalifikowanych instalacji. Należy spełnić powyższe wymagania, jednak nie dostaniesz więcej niż 5 000, 00 zł na jedno takie przedsięwzięcie. Takie wnioski, tak jak wspomniano wcześniej, są dopiero co wprowadzone. Można się o nie ubiegać już od dnia 1 lipca do 30 maja 2024.

Poniżej dowiesz się, jakie są kategorie kosztów kwalifikujących się do programu, oraz jakie są warunki, aby dostać dofinansowanie:

1. Jeżeli chodzi o dofinansowanie, masz prawo się o nie ubiegać, jeśli posiadasz przedsięwzięcie, mające możliwość zatrzymania tej wody opadowej,w efekcie czego wody roztopowe lub opadowe, nie będą przekraczać Twojego terenu (np. kanalizacji bytowo gospodarczej, kanalizacji deszczowej, na tereny sąsiadujące, ulice).

2. Do dofinansowania zalicza się: zakup, montaż, budowa, oraz uruchomienie instalacji, która pozwala na zagospodarowanie właśnie wód opadowych na terenie nieruchomości, która posiada przedsięwzięcie, są to:
– specjalne przewody, które odprowadzają wody opadowe zebrane z rur, wypustów, rynien, do zbiornika nadziemnego, otwartego, czy też podziemnego,
– instalacja rozsączająca,
– zbiornik retencyjny szczelny lub infiltracyjny:
– zbiornik retencyjny nadziemny otwarty od 2 m3 pojemności,
– zbiornik retencyjny nadziemny zamknięty od 1 m3 pojemności
– elementy, niezbędne do ilości zebranej wody opadowej

Jeżeli chcesz się ubiegać o takie dofinansowanie i spełniasz powyższe warunki, to należy wypełnić specjalny formularz, który znajdziesz na stronie internetowej Funduszu, następnie wypełnij go i dostarcz do nich, bądź prześlij dokument pocztą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *