Banki przez lata przyzwyczaiły klientów do pewnych wymagań, które trzeba spełnić przed uzyskaniem kredytu. Podstawę do przyznania środków wciąż stanowi zaświadczenie o dochodach oraz przedstawienie umowy o pracę. Stałe zatrudnienie nie jest jednak jedyną opcją, która pozwala na uzyskanie pożyczki.
Dla kredytodawcy najważniejszy jest sam fakt posiadania stałego dochodu przez klienta, a także jego wysokość wystarczającą do spłaty zadłużenia. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pożyczek udzielają również firmy pozabankowe.
Akceptowane źródła dochodu i wymagania
Źródła zarobków pożyczkobiorcy mogą być bardzo różne. Poza umową o pracę, akceptowana jest też umowa zlecenie, umowa o dzieło, własna działalność gospodarcza, działalność rolnicza, kontrakt B2B, renta, emerytura, stypendium, alimenty czy świadczenia społeczne. O kredyt bez umowy o pracę mogą więc ubiegać się zarówno osoby pracujące dorywczo czy studiujące, jak i emeryci lub renciści. W praktyce szanse na pożyczkę mają też wnioskodawcy o niskich, ale stałych zarobkach. Poza udokumentowaniem dochodu, konieczne jest też spełnienie innych warunków. Pożyczkobiorca powinien posiadać polskie obywatelstwo i mieć ukończone 18 lat, a także stale zamieszkiwać na terenie Polski. Niezbędne jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, dysponowanie aktywnym rachunkiem osobistym oraz przedstawienie polskiego numeru komórkowego i adresu e-mail w celach kontaktowych.
Wysokość pożyczki bez umowy o pracę
Kredyt na dowód bez umowy o pracę może być udzielony na określoną kwotę, której wysokość zależy od różnych czynników. Dotyczy to zarówno indywidualnej polityki danej firmy pożyczkowej, jak i okresu spłaty, formy zobowiązania czy oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, czy dana osoba po raz pierwszy zaciąga pożyczkę. Obecnie w wielu firmach można się zapożyczyć na kilkadziesiąt tysięcy złotych, nawet w przypadku braku jakiegokolwiek zatrudnienia. Warto przy tym pamiętać, że praktycznie każdy kredyt dla bezrobotnych wiąże się z pewnymi kosztami. Niektóre z nich udzielane są bezpłatnie, jednak tylko w specyficznych przypadkach.
Koszty pożyczki dla bezrobotnych
Wybierając kredyt na dowód bez umowy o pracę, warto zwrócić uwagę na warunki udzielenia pożyczki. Duże znaczenie ma zawarty w umowie cennik, który obowiązuje pożyczkobiorcę w przypadku opóźnień ze spłatą rat. Istotnym aspektem jest też wysokość RRSO, czyli Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowani. Na podstawie tego wskaźnika można określić łączne koszty pożyczki w ujęciu rocznym, co ułatwia porównywanie ze sobą ofert o zbliżonych parametrach. Nie bez znaczenia pozostają wszystkie zapisy dotyczące opłat, w tym prowizji, oprocentowania, ubezpieczenia oraz innych wydatków. Wiele osób zastanawia się, czy kredyt bez umowy o pracę można zaciągnąć za darmo. Obecnie wiele firm oferuje swoim nowym klientom pierwszą pożyczkę bezpłatnie. Dotyczy to także wnioskodawców, którzy nie posiadają zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. W przypadku darmowej pożyczki RRSO wynosi 0%, a jedynym warunkiem braku kosztów jest terminowe spłacenie wszystkich rat.
Termin spłaty pożyczki bez umowy o pracę
Z reguły pożyczki bez umowy o pracę nie różnią się znacząco od tych kierowanych do osób zatrudnionych na etacie, przynajmniej pod względem dostępnych terminów spłaty. Firmy pozabankowe oferują tzw. chwilówki, które zwykle trzeba uregulować w ciągu 30 lub 60-65 dni. Z reguły spłata się w formie jednej raty, jednak przy dłuższym okresie zapożyczenia raty mogą być dwie. Innym rozwiązaniem są pożyczki ratalne. W tym przypadku okres kredytowania jest zdecydowanie dłuższy, dzięki czemu spłatę zobowiązania można rozłożyć na 6, 12, 24, 36, 48 czy nawet 96 miesięcznych rat. Forma i wysokość udzielonej pożyczki będą zależeć głownie od oceny zdolności kredytowej klienta, którą przeprowadza pożyczkodawca. Firmy pożyczkowe nie wymagają z reguły zbyt wielu formalności, a w większości przypadków ograniczają się one do przedstawienia numeru PESEL oraz numeru seryjnego dowodu osobistego.