Parabanki Pożyczki bez Baz Pożyczki dla zadłużonych

Czarna lista KNF – Pseudobanki

czarna lista KNF

Instytucje pożyczające pieniądze rosną w zastraszającym tempie. A wszystko to w odpowiedzi na nieustające potrzeby klientów. Coraz większe wymagania kredytowe banków powodują, że rozwiązania szukamy tam, gdzie po prostu jest łatwiej. Elastyczność to właśnie jeden z głównych czynników wpływających na rosnącą popularność parabanków takich jak Amber Gold czy nieistniejący już Finroyal.

Parabanki są jednym z rodzajów instytucji, w którym Polacy coraz chętniej zaciągają pożyczki czy lokują oszczędności. Ich działalność oparta jest na podobnej zasadzie jak banków, z tą znaczącą różnicą, że nie mają one licencji Komisji Nadzoru Bankowego (KNF). Jednak najważniejszą kwestią jest fakt, że bez nadzoru klienci nie mają gwarancji na odzyskanie środków np. w przypadku ich upadku. Bywa tak, że instytucje nazywane powszechnie parabankami działają na podstawie kodeksu cywilnego oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Powoduje to sytuację, w której niemalże każdy może wejść i wyjść na ten rynek w dowolnym momencie.

Czarna lista Komisji Nadzoru Finansowego – Pseudobanki

Lista instytucji, które nie posiadają zezwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych, w szczególności na przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem znajduje się poniżej.

1. Finroyal FRL Capital Limited
2. Flexworld Inc.
3. Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie
4. Weksel Bank, Aida System Sp. z o.o. z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim
5. Amber Gold Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku
6. GoGo20 Poland
7. DOBRALOKATA Sp. z o.o.
8. Pozabankowe Centrum Finansowe Sp. z o.o.
9. P.H.U. PROMOTOR z siedzibą we Wrocławiu
10. Care&Cash Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
11. KASOMAT.PL SA, Wrocław
12. Lex-Security, Mysłowice
13. Centrum Inwestycyjno – Oddłużeniowe sp. z o.o. Stargard Szczeciński
14. Socket Resources GmbH reprezentowana na terytorium RP przez Marka Jachowicza; biuro operacyjne w Polsce – Warszawa
15. IPI CAPITAL S.A. z siedzibą w Warszawie
16. NOVA NEW Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach

Jak chronić swoje oszczędności?
Jak chronić się skutecznie przed oszustami? Przede wszystkim przed powierzeniem pieniędzy instytucji posiadającej w nazwie słowo „bank” warto sprawdzić czy ma się do czynienia z licencjonowanym bankiem lub firmą inwestycyjną. Warto także zaznaczyć, że KNF w przypadku parabanków nie ma możliwości nałożenia na nie kary za naruszenie przepisów bądź też innych sankcji prawnych. Straty deponentów lub inwestorów w przypadku upadłości nie są pokrywane ani przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny ani przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych – komentuje mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy.

Jest kilka prostych zasad, których warto przestrzegać, aby uchronić przed niepożądanymi stratami. Po pierwsze nie ma wysokich zysków bez ryzyka. Przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Gwarantowane w skali roku kilkunastu oprocentowanie powinno być już sygnałem ostrzegawczym. Po drugie nie powinno się korzystać z usług finansowych, których się nie rozumie. Jeśli doradca oferujący usługę nie potrafi lub nie chce w przystępny sposób wyjaśnić jak wygeneruje obiecywane kilkunastoprocentowe zyski, to najlepiej z takiej umowy zrezygnować. Natomiast najważniejszą kwestią przed podpisaniem umowy jest jej przeczytanie. Nie ma konieczności podpisywania umowy od razu. Przedstawiciel danej instytucji nie powinien odmówić, jeśli klient poprosi o zabranie projektu umowy do domu w celu jej głębszej analizy – radzi mecenas J. Brykczyński. Kontrakt warto również skonsultować się z kimś kto ma większą wiedzę o finansach, a jego podpisaniu powinny decydować przede wszystkim twarde fakty, a nie reklama.

Z aktualną listą ostrzeżeń publicznych KNF możecie się zapoznać pod tym linkiem

Informacja: Creandi Sp. z o.o. – creandi.pl

2 Responses

  1. Bardzo dobrze, że są takie listy. Powinny być widoczne w każdym możliwym miejscu nie tylko w Internecie, żeby ci oszuści wiedzieli, że wcale nie są tacy cwani.

  2. Pseudobanki, parabanki, pożyczki pozabankowe – ktoś kto nigdy wcześniej nie korzystał z pożyczek udzielanych przez firm pozabankowe będzie mógł się w tym wszystkim pogubić. Prawda jest jednak taka, że sama nazwa Parabanki nie kojarzy się zbyt dobrze. Może dlatego że najczęściej pojawia się właśnie wtedy gdy wybucha jakaś afera z nie uczciwymi firmami w tle. Jakaś firma pobrała od ludzi zaliczki, pożyczek nie udzieliła a potem zniknęła z rynku. Kilka lat temu takich firm było na pęczki, teraz sytuacja nie jest może już tak tragiczna, ale od czasu do czasu pojawiają się jeszcze takie kwiatki.

    Kiedyś próbowałem wyjaśnić różnicę między pożyczkami pozabankowymi a parabankami a jednym z artykułów na moim blogu – na moim blogu , choć głównie chciałem w nim poinstruować jak odróżnić te nie uczciwe firmy pożyczkowe, od tych które można nazwać bezpiecznymi i rzetelnymi. A przecież takich sprawdzonych w dzisiejszych czasach nie brakuje. To już nie te pożyczki i firmy które były 10 lat temu. Dzisiaj mamy konkretne marki i duże firmy, które nie mogą sobie pozwolić na to, by ktoś narzekał na świadczone przez nich usługi. Sięgając po pożyczkę pozabankową po prostu trzeba robić to z głową a nie wybierając pierwszą firmę z brzegu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *