Inwestycje biznesowe Kryptowaluty

Bitcoin i kryptowaluty – podstawowe informacje dla początkujących

Bitcoin i kryptowaluty

Kryptowaluty są w ostatnim czasie jednym z najczęściej poruszanych tematów w przeróżnych publikacjach internetowych. To właśnie na ich temat w roku 2018 pojawiało się najwięcej zapytań w wyszukiwarce Google.

Czym są kryptowaluty oraz, co powinieneś o nich wiedzieć? Czy jest to temat warty zachodu, oraz podejmowania ryzyka (pamiętaj: absolutnie każda inwestycja wiąże się z ryzykiem)? Wiele osób ma co do tego wątpliwości, jednak każdy może mieć swoje własne zdanie. Co należy wiedzieć zanim zaczniemy używać kryptowalut?

Czym są kryptowaluty?

Jest to rozproszony system księgowy, który opiera się na kryptografii. W ten sposób można przechować informacje o poziomie środków zgromadzonych na koncie. Stan ten jest powiązany z poszczególnymi portfelami, którymi zarządza osoba posiadająca dostęp do klucza prywatnego tego portfela. To pozwala na bezpieczne zarządzanie swoimi środkami, do czego potrzeba właśnie klucza prywatnego.

Blockchain na którym oparte są kryptowaluty, uniemożliwia wydanie tej samej jednostki 2 razy. Kryptowaluta jest walutą wirtualną, której nie można posiadać w formie fizycznej, chociaż można przechowywać ją na fizycznych nośnikach (tak zwanych zimnych portfelach), które przypominają pendrive (na przykład ledger lub trezor)

Kryptowaluty na świecie

Kryptowaluty mimo swojej dużej popularności w poszczególnych zakamarkach całego świata, nie są jeszcze akceptowane przez wszystkie państwa jako środek płatniczy lub pieniądz elektroniczny.

Gdzie akceptuje się kryptowaluty:
• Stany Zjednoczone
• Japonia
• Kanada
• Korea Południowa
• Malta
Powyższe państwa od dłuższego czasu akceptują już płatności w kryptowalucie. Całkiem niedawno, amerykański urząd OCC (Office of the Comptroller of the Currency), zezwolił bankom amerykańskim na przyjmowanie depozytów w kryptowalutach.

Bitcoina jako początek alternatywnego systemu płatności

Wstępem do świata kryptowalut był bitcoin. Początkowo był uważany za wymysł, który nie znajdziesz większej rzeszy zwolenników. Niekiedy można usłyszeć ciekawą anegdotę o bogatym człowieku, który pomimo swojego majątku, zyskał jeszcze więcej właśnie dzięki kryptowalucie. O kim mowa? Jest to sławny raper 50 cent. Spory czas temu zgłosił się do niego fan, który chciał nabyć płytę i zapłacić za nią właśnie w bitcoinie. Artysta przystał na złożoną mu propozycję. Jednak po pewnym czasie zapomniał całkowicie o swoim „pieniądzu”. Przypomniał sobie o nim po pewnym czasie właśnie w momencie, kiedy na rynku finansowym panowało wielkie boom właśnie na bitcoina. Raper wyszedł na swojej amnezji całkiem ciekawie. Tutaj zdecydowanie górę wziął czynnik, jakim jest właśnie szczęście celebryty.

Czy bitcoin to cyfrowe złoto?

Zdania na temat kryptowalut są różne. Jedni twierdzą, że to prawdziwa żyła złota, natomiast ci, którzy stoją w opozycji, naśmiewają się, twierdząc że bitcoin i cała reszta to nic innego, jak dmuchany balonik spekulacyjny. Możesz mieć oczywiście własne zdanie na ten temat – a w zasadzie powinieneś mieć.
Jeśli faktycznie interesujesz się grą na giełdzie oraz spekulacjami, wówczas kryptowaluty mogą stanowić ciekawe poszerzenie rynków, na których inwestujesz. Jednak jeśli nie masz niczego wspólnego z akcjami oraz giełdą, wówczas lepiej nie stawiać wszystkiego na jedną kartę i kierować wszystkie swoje wolne środki finansowe właśnie w inwestowanie w bitcoina. To sposób, na który należy poświęcać czas oraz wypada mieć pewne pojęcie na temat zachodzących procesów, oraz pojawiających się zależności pomiędzy poszczególnymi instrumentami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *