Liczba transakcji wykonywanych bezgotówkowo, z miesiąca na miesiąc rośnie. Karty coraz częściej wykorzystywane są do dokonywania zapłaty za np. codzienne zakupy. Do roku 2013, 90% osób miało dostawać wynagrodzenie na swoje konto bankowe, a ponad połowa osób prywatnych miało wykonywać transakcje tylko za pomocą kart. Czy to się udało?
W większej części tak, pomimo tego, że nadal obawiamy się korzystać z plastikowego pieniądza, jest o wiele łatwiej dokonywać zakupu, nie mając przy sobie papierowej gotówki. Łączy się to z nieświadomością zagrożenia, na jakie osoby fizyczne są narażone. Chociaż w naszym kraju przestępczość ukierunkowana na karty płatnicze jest niższa w porównaniu z innymi krajami, to coraz częściej podróżujemy po za granice, a tam płacimy kartą nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa czyhającego w terminalach. Są to urządzenia pozwalające odczytać informacje z karty, nie powinien ich znać nikt po za jej posiadaczem. Mianowicie kod PIN, podpis złożony na karcie, dane wykonanej przez nas transakcji.
Jedna z ofert kart kredytowych banku Deutsche bank z pakietem ubezpieczeń „Bezpieczna Karta” który obejmuje ochronę w przypadku dokonania rabunku karty i dokumentów, w przypadku nie uprawnionego użycia kart, rabunku gotówki którą już wypłaciliśmy jak również uszkodzenia lub utraty towarów które kupiliśmy za pomocą karty
Do najczęściej notowanych w Polsce przestępstw związanych z kartami płatniczymi należą:
– Kradzieże kart płatniczych i ich użycie w bankomatach lub sklepach
– Posiadanie fałszywych kart płatniczych oraz posługiwanie się nimi
– Przygotowywanie się do fałszerstwa kart płatniczych, przez montowanie na ATM (Automated Teller Machine – bankomat) i terminalach POS (Point of Sale – punkt sprzedaży) różnych urządzeń technicznych (skimming)
Aby zapobiegać powyższym przypadkom kradzieży kart, lub danych w niej zawartych należy zwrócić uwagę, na to, że karta powinna pozostać podpisana naszym imieniem i nazwiskiem. W takim przypadku, podczas kradzieży złodziej nie będzie mógł podpisać jej samodzielnie przez co jego podpis nie będzie zgodny z tym, który złoży w potwierdzeniu transakcji. Z drugiej strony należy też uważać w czasie wpisywania kodu PIN do terminala. Zwracajmy uwagę czy nikt z osób postronnych nas nie obserwuje. Najlepiej osłonić terminal dłonią, tak abyśmy to jedynie my mieli do niego dostęp. Pamiętajmy również, że nie oddaje się kart nikomu z obsługi restauracji lub hotelu, bardzo łatwo w ten sposób o skopiowanie karty lub zapisaniu jej danych. W takim przypadku trzeba poprosić o terminal przenośny, a gdy to nie jest możliwe, udać się do niego z obsługą hotelu lub restauracji. Dotyczy to w szczególności płatności dokonywanych za granicą, gdzie rynek przestępczy zajmujący się kradzieżą gotówki jest o wiele bardziej rozwinięty. Po powrocie należy sprawdzić szczegóły dokonywanych transakcji z naszej karty, aby mieć pewność, że wszystkie zostały dokonane przez nas. W innym wypadku należy powiadomić wydawcę karty. Dlatego ważne jest zachowanie dowodów dokonywanych przez nas płatności w postaci potwierdzenia transakcji.
W przypadku zgubienia karty trzeba NATYCHMIAST zgłosić ten fakt bankowi lub zablokować ją samodzielnie ( niektóre banki dają możliwość zablokowania jej smsem). Wszystkie te zasady znacznie wpływają na obniżenie ryzyka kradzieży naszych pieniędzy, należy zatem bez warunkowo ich przestrzegać, tylko to może nas uchronić przed stratą gotówki zgromadzonej na koncie. W roku 2007 ukradziono aż 14 milionów złotych z kart płatniczych. Bądźmy więc czujni i rozsądni operując pieniądzem elektronicznym. Kartę płatniczą można również zablokować telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu 828 828 828.