Kredyty bankowe Parabanki Pożyczki dla zadłużonych

Pętla kredytowa – czym jest i jak jej uniknąć

Pętla kredytowa

W czasach kryzysu zrobiło się głośno na temat tzw. Pętli kredytowej i o tym jak wielu Polaków w nią wpadło. Część ludzi jednak do dziś nie wie czym jest pętla, na czym ona polega? Jak jej uniknąć? Co zrobić aby z niej wyjść?

Co to takiego pętla kredytowa?

Najprościej tłumacząc o sytuacji pętli kredytowej, zwanej również spiralą kredytową, mówimy kiedy do spłacenia zobowiązań zaciąga się inne zobowiązania. Na ogół osoby które wpadają w sidła tej finansowej pułapki, zaczynają od wzięcia jednego kredytu aby spłacić inny, myśląc że skoro pożyczają taką samą sumę jaką mieli do spłacenia więc ich zadłużenie się nie zmienia a oni mają miesiąc więcej. Prawda jest jednak taka że ich zadłużenie się powiększa o koszty pożyczki (oprocentowanie + opłaty manipulacyjne) i ewentualne ubezpieczenie pożyczki którego koszt może wynieść nawet 2600zł. Ponadto do kredytów pracownicy banku często dorzucają, według ich zapewnień za darmo, karty kredytowe. Zadowolony klient chętnie z niej korzysta, nie myśląc o tym że zaciska sobie na szyi pętle kredytową. Z czasem długi narastają do takiej wielkości że ofiara spirali nie jest w stanie sobie z nimi poradzić.

Jak unikać pętli kredytowej?

Skoro już wiadomo czym jest pętla kredytowa, to warto teraz powiedzieć jak uniknąć wpadnięcia w spirale długów. Podstawową rzeczą jeżeli chodzi o unikanie spirali długów, jest rozwaga w braniu kredytów. Jeżeli chce się zaciągnąć pożyczkę, należy najpierw trzeba się zastanowić czy jest ona nam niezbędna, czy nie możemy np. odłożyć w czasie celu na który potrzebujemy pieniędzy i zebrać środki własne. Jeżeli jednak kredyt uznamy za niezbędnym należy dokładnie wyliczyć czy jego rata nie przekroczy naszych możliwości finansowych i czy w razie jakiegoś nie spodziewanego wypadku będziemy mieli możliwość spłacenia zobowiązań. Trzecią rzeczą chroniącą przed niebezpieczną pętlą jest dokładne czytanie umów, w celu uniknięcia nie spodziewanych opłat manipulacyjnych, ubezpieczenia, bądź innych ukrytych kosztów. Ostatnia rzecz to nie korzystanie z tzw. Chwilówek, czyli kredytów udzielanych przez tzw. Parabanki, czyli firmy które realizują usługi typowe dla banków jednak nie posiadają dokumentów i gwarancji wymaganych od banków. Ponadto firmy udzielające tzw. Chwilówek nie weryfikują możliwości kredytobiorców, jednak pożyczki których udzielają z bardzo wysoko oprocentowane, ponadto bardzo często w umowach znajdują się kruczki które zwiększają dług jeszcze bardziej.

Wyjście ze spirali zadłużenia

Ostatnią kwestią jest jak wyjść ze spirali zadłużenia, kiedy już się w nią wpadło. Nie jest to zadanie łatwe. Pierwszą rzeczą którą należy zrobić jest podjęcie negocjacji z wierzycielami, aby osiągnąć porozumienie. Unikanie kontaktu jest bardzo złą techniką, może to doprowadzić do pogorszenia sytuacji. Druga rzecz to zrobienie listy wydatków i wykreślenie tych które nie są kompletnie niezbędne. Ponadto warto zrobić listę wszystkich długów i terminarza ich spłaty. W niektórych przypadkach dobrą opcją może okazać się kredyt konsolidacyjny, jest to jednak zależne od indywidualnych przypadków.

2 Responses

  1. Sam z doświadczenia wiem, jak trudno jest wyjść z takiego zadłużenia. Najgorsza sytuacja jest wtedy kiedy jednym kredytem chcemy spłacać inny. Właśnie w taki sposób najłatwiej w taką pętle wpaść i zdecydowanie nie tędy droga.

  2. Dokładnie. Branie jednego kredytu na spłatę poprzedniego. Najgłupsze co można zrobić. Chociaż wydaje się na początku najłatwiejsze rozwiązanie to długi wtedy rosną jak szalone. A lepiej się zapisać do programu splacamswojedlugi.pl gdzie się redukuje zadłużenia i zmniejsza długi. Wtedy się idzie w dobrym kierunku a nie odwrotnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *